Czy wiesz do kogo zwrócić się o pomoc medyczną poza godzinami pracy przychodni?
Jeśli mieszkasz w Warszawie i niespodziewanie staniesz przed wyzwaniem zdrowotnym, wymagającym natychmiastowej pomocy, ale nie zagrażającym bezpośrednio twojemu życiu czy znacząco nie wpływającym na twoje zdrowie, masz możliwość skorzystania z usług punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Działają one całą noc, podczas dni wolnych od pracy oraz świąt.
Sytuacje, w których możesz zgłosić się do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmują nagłe zachorowanie, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia czy obawę, że oczekiwanie do momentu otwarcia przychodni może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Ważne jest to, że możesz zgłosić się do dowolnego punktu takiej opieki, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wyboru lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie wcześniej złożyłeś deklarację.
Punkty te udzielają pomocy od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-8:00 następnego dnia oraz non-stop w soboty, niedziele i święta. Dyżurujący lekarz może udzielić porady zarówno ambulatoryjnie, jak i w domu pacjenta (jeśli sytuacja medyczna na to pozwala), a także telefonicznie.
Jeżeli stan zdrowia tego wymaga, lekarz z punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może na miejscu zlecić badania laboratoryjne. Możliwe jest to wtedy, gdy placówka dysponuje dostępem do takich badań. Wykaz badań laboratoryjnych, które może zlecić lekarz z takiej placówki, obejmuje 21 różnych typów badań, w tym między innymi morfologię krwi 8-parametrową, poziom glukozy we krwi żylnej, kreatyninę, sód (Na), potas (K) czy test antygenowy w kierunku SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV.
Aby odnaleźć najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, warto skorzystać ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.