Zabiegi interwencyjne na sercach płodów stały się rzeczywistością w Szpitalu Bielańskim w Warszawie na koniec 2023 roku

Zabiegi interwencyjne na sercach płodów stały się rzeczywistością w Szpitalu Bielańskim w Warszawie na koniec 2023 roku

Warszawski Szpital Bielański rozszerzył swoją ofertę medyczną o zabiegi interwencyjne na sercach płodów pod koniec 2023 roku. Te zaawansowane procedury realizowane są przez doświadczoną ekipę specjalistów, którzy posiadają niezbędne umiejętności i wiedzę z zakresu położnictwa i kardiologii interwencyjnej.

Ochrona najmniejszych serc wymaga najlepszych specjalistów i sprzętu najwyższej klasy. Takie warunki są dostępne w Szpitalu Bielańskim, gdzie profesjonalny personel korzysta z najnowocześniejszego sprzętu aby pomagać maluchom jeszcze nienarodzonym. Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, wyraził dumę z faktu, że placówka ta jest w stanie przeprowadzać tak skomplikowane zabiegi.

Film dokumentujący pracę specjalistów Szpitala Bielańskiego, którzy przeprowadzają te innowacyjne zabiegi, można znaleźć na ich profilu Facebook.

Zabiegi operacyjne na sercach płodów są przeprowadzane najczęściej pomiędzy 24. a 33. tygodniem ciąży i należą do jednych z najbardziej skomplikowanych procedur medycznych. Pod koniec 2023 roku specjaliści z Szpitala Bielańskiego przeprowadzili cztery takie operacje, dając nadzieję na lepsze życie dla nienarodzonych dzieci z krytycznymi wadami serca.

Dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, prof. CMKP, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii Szpitala Bielańskiego, podkreśla specjalizację placówki w prenatalnej terapii serc płodów. Zespół składa się z wykwalifikowanych ginekologów, położników oraz specjalistów perinatologii, neurochirurgów i neurologów dziecięcych.

Precyzyjny sprzęt ultrasonograficzny pozwala na wykrywanie wad serca już od 12. tygodnia ciąży. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości, kluczowa jest szybka konsultacja kardiologiczna i ewentualne wskazanie do wewnątrzmacicznej terapii, co jest możliwe właśnie w Szpitalu Bielańskim.

Przygotowanie do operacji jest procesem wymagającym, lecz sama interwencja trwa od jednej do kilku godzin. Polega na wprowadzeniu 15-centymetrowej igły przez brzuch matki do serca płodu, co opisuje dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, ginekolog i perinatolog Szpitala Bielańskiego.

Współpraca z zespołem kardiologicznym jest kluczowa dla powodzenia operacji, zarówno podczas zabiegu, jak i w dalszych etapach leczenia. W skład zespołu wchodzą prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel oraz lek. Adam Koleśnik.

Pod koniec 2023 roku w Szpitalu Bielańskim przeprowadzono prawie 70 różnych rodzajów operacji prenatalnych. Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie, podkreśla, że placówka ta jest jednym z niewielu ośrodków w Europie oferujących tego typu usługi.

Zespół specjalistów Szpitala Bielańskiego planuje przeprowadzić kolejne trzy zabiegi na sercach płodów w najbliższych tygodniach, a pierwszy z nich ma miejsce już w połowie stycznia 2024 roku.