Seniorscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczą się, jak zabezpieczyć się przed telefonicznymi wyłudzeniami

Seniorscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczą się, jak zabezpieczyć się przed telefonicznymi wyłudzeniami

Nieznajomi dzwoniący do seniorów z prośbą o przekazanie pieniędzy to jedna z najczęściej stosowanych technik przez oszustów. Podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Górze Kalwarii, policjantka z piaseczyńskiej jednostki policyjnej zajmująca się profilaktyką społeczną udzielała rad, jak nie dać się złapać na takie sztuczki i uniknąć bycia ofiarą bezlitosnych przestępców.

Dzień Otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który miał miejsce w Ośrodku Kultury przy ulicy por. Jana Białka 9 w Górze Kalwarii, stanowił doskonałe środowisko do propagowania bezpiecznych nawyków wśród starszych obywateli. Policjantka specjalizująca się w profilaktyce społecznej podjęła dyskusję z uczestnikami wydarzenia na temat strategii stosowanych przez oszustów. Goście usłyszeli wiele porad, jak chronić się przed przestępcami i dbać o własne bezpieczeństwo.

Podczas spotkania funkcjonariuszka jasno określiła, że nigdy nie powinno się przekazywać pieniędzy jednostkom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie potwierdzić. Wskazała także, że funkcjonariusze policji nigdy nie kontaktują się telefonicznie z prośbą o przekazanie jakichkolwiek funduszy ani nie angażują seniorów w swoje działania. Poprosiła, aby wszelkie rozmowy telefoniczne z takimi żądaniami były jak najszybciej kończone.

Młodszy aspirant Wioletta Domagała podała kilka przykładów oszustw, które miały miejsce na terenie powiatu piaseczyńskiego. Celem było uświadomienie starszym osobom, że takie telefony mogą dotrzeć do każdego z nich, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zareagować i nie dać się oszuścić.

Podczas spotkania, mundurowa również zachęciła do zapoznania się z dzielnicowym obszaru mieszkalnego, podkreślając sposób komunikacji z nim oraz jak zgłaszać zagrożenia poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.