Nowa aplikacja na smartfona, prezentująca mazowieckie rezerwaty

Nowa aplikacja na smartfona, prezentująca mazowieckie rezerwaty

Jeżeli jesteśmy pasjonatami rodzimej przyrody i jesteśmy ciekawi co dzieje się w mazowieckich rezerwatach przyrody, to teraz niewychodząc z domu możemy to sprawdzić. Powstała bowiem aplikacja na Android oraz iOS, która zawiera w sobie aż 20 mazowieckich rezerwatów. Część zasobów dostępna jest bez konieczności opuszczania w domu, jednak podczas spaceru w rezerwatach, będzie możliwość dowiedzenia się wiele ciekawych informacji, skanując kody QR na trasach. 

Dowiedz się więcej o rezerwatach

W aplikacji znajdziemy wiele cennych informacji na temat rezerwatów. Część z nich jest dostępna z dowolnego miejsca w kraju, inne dopiero po zeskanowaniu kodów OR podczas spacerów. Co istotne obecnie w aplikacji znajdziemy 20 rezerwatów, jednak docelowo ma być ich 189. Aplikacja pozwala również na wytyczenie sobie najkrótszej i najlepszej trasy do rezerwatu. Znajdziemy w niej również informacje na temat historii rezerwatów oraz wszelkie informacje na temat ich mieszkańców.

Nie tylko wiedza, również rozrywka

W aplikacji poza ciekawostkami i informacjami na temat szlaków znajdziemy również gry. Dla fanów quizu, pytania, na które możemy dowolnie odpowiadać, oczywiście dotyczące rezerwatów i ich przyrody, natomiast jeżeli chcemy trochę poćwiczyć pamięć, możemy zagrać popularną i lubianą grę memory. Dla zmęczonych miejskimi dźwiękami polecane są natomiast nagrania śpiewu ptaków zamieszkałych w rezerwatach.

Wspaniała inicjatywa

Chodzi nie tylko o to, aby zachęcić społeczność do odwiedzin w rezerwacie, ale również, aby zwiększyć świadomość na temat ochrony przyrody, oraz poszerzyć wiedzę na temat zwierząt, oraz ich siedlisk. Aplikacja pozwala na zwiedzenie rezerwatu bez wychodzenia z domu, ale również przy okazji wizyty poszerzeniu wiedzy na temat danego miejsca bez konieczności korzystania z pomocy pracowników rezerwatu. Aplikacja powstała dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast za sam projekt odpowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.