Warszawa bujna w kwiaty i drzewa dzięki inicjatywom mieszkańców

Warszawa bujna w kwiaty i drzewa dzięki inicjatywom mieszkańców

Trwa obecnie jedenasta edycja budżetu obywatelskiego, a na ten moment przeprowadzana jest analiza zgłoszonych projektów. W międzyczasie warto zwrócić uwagę na to, co udało się osiągnąć w poprzednich latach dzięki zaangażowaniu warszawianek i warszawiaków. Odnotowuje się wiele udanych inicjatyw dotyczących nasadzeń roślin.

Zmiana scenerii miasta jest szczególnie widoczna na wiosnę, kiedy to Warszawa rozkwita w pełni swojej zieleni. Soczyste barwy roślin dominują w krajobrazie ulic i chodników, a wiele z tych zielonych enklaw powstało dzięki pomysłowości i determinacji mieszkańców stolicy.

Odmiana wiśni zwanej „Kanzan” zdobi dziś bemowskie Górce. To efekt wprowadzenia do życia pomysłu mieszkańców tego obszaru w 2023 roku. Na skrzyżowaniu ulic Promyka i Bohomolca na Żoliborzu pojawiły się z kolei młode drzewka „Amanogawa”. Teraz ich gałęzie pokryte są jasno- i ciemnoróżowymi kwiatami. Kwitnące aleje wiśniowe, stają się coraz powszechniejszym elementem warszawskiej panoramy, przyciągając mieszkańców na wiosenne spacery.

W 2023 roku, na Starych Bielanach, z inicjatywy lokalnych mieszkańców i z wykorzystaniem środków z budżetu obywatelskiego, posadzono krzewy i cebule wiosennych roślin. Teraz można tam podziwiać dywany tulipanów, które kwitną od początku kwietnia wzdłuż ulic Broniewskiego i Reymonta. Na Ursynowie od marca widoczne są zaś kolorowe krokusy, które upiększają Al. KEN i okolice stacji metra Imielin.

Jednak nie tylko widok jest ważny. Warszawa pamięta również o zapylaczach. Przy ulicy Sowińskiego na Woli powstał owocowy gaj, który jest efektem realizacji jednego z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Drzewa, takie jak jabłonie, grusze czy czereśnie przyciągają swoją bielą i aromatem kwiatów pszczoły i inne zapylacze. Te mogą teraz korzystać z wygodnych hoteli dla owadów, które również powstają w Warszawie dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Ten weekend będzie więc idealnym momentem na spacer i podziwianie zielonych realizacji z budżetu obywatelskiego.