W Śródmieściu nowe miejsca parkingowe? Tak wynika z planów
Nie ulega wątpliwości, że miejsca parkingowe w Warszawie są potrzebne. Od 2 listopada sześć podwórek ma zostać włączona do programu umożliwiającego parkowanie mieszkańcom. Ma to również na celu uchronienie terenów zielonych, rekreacyjnych przed zniszczeniem. Większość lokalizacji, gdzie mogą powstać parkingi, zgłaszali sami mieszkańcy.
Parkingi dla każdego z przepustką
Na wyznaczonych podwórkach biorących udział w programie, może parkować każdy, kto posiada stosowny identyfikator tzw. przepustkę. Wniosek o takie pozwolenie jest darmowy. Mieszkańcy posesji, które biorą udział w programie, oczywiście dostają takie przepustki od razu, bezpłatnie. Jak mówi burmistrz śródmieścia Aleksander Ferens, pomysł spotkał się ze sporym, pozytywnym odzewem. Ciągle zgłaszają się mieszkańcy z kolejnymi miejscami, gdzie mogłyby powstać koleje strefy parkingowe.
Podwórka do parkowania
Podwórka, które biorą udział w programie, będą ogólnodostępne, nie będą odgrodzone szlabanami, czy bramami. Przy wjazdach pojawią się znaki, które będą dotyczyć tylko tych osób, które nie będą posiadały odpowiedniej przepustki. Służby miejskie, ratunkowe, najemcy, właściciele, dostawcy oraz podmioty, które będą świadczyć usługi konserwujące, również zachowują dostęp do podwórek i miejsc parkingowych bez dodatkowych opłat, czy zezwoleń.
Za brak identyfikatora mandat
Oczywiście samochód pozostawiony bez stosownego identyfikatora w widocznym miejscu, zostanie ukarany mandatem. Ma to na celu uniknięcie dzikich lokatorów oraz zapewnienie upoważnionym miejsca do parkowania o każdej porze dnia i nocy. Powodem jest fakt, że częstym procederem było zajmowanie mieszkańcom posesji miejsca parkingowego przez innych kierowców. Z powodu braku miejsc parkingowych, kierowcy często parkowali również na terenach zielonych. Tym samym trawniki oraz rabaty były często zniszczone i rozjechane.