Warszawska linia średnicowa: pasażerowie niezadowoleni z ograniczonego kursowania pociągów

Warszawska linia średnicowa: pasażerowie niezadowoleni z ograniczonego kursowania pociągów

Obecna sytuacja na warszawskiej linii średnicowej budzi niepokój wśród pasażerów. Znaczna redukcja liczby pociągów kursujących na tej linii – jedyne osiem w ciągu godziny – powoduje duże utrudnienia dla osób korzystających z tego środka transportu. PKP Polskie Linie Kolejowe próbują uspokoić sytuację, wyjaśniając przyczyny takiego stanu rzeczy.

Po okresie letnim miało dojść do wznowienia normalnej działalności podmiejskich pociągów na warszawskiej linii średnicowej, według zapewnień Polskich Linii Kolejowych. Jednak pasażerowie uważają, że liczba pociągów jest nadal niewystarczająca. Skarżą się, że większość z nich zatrzymuje się tylko na stacji Warszawa Wschodnia, co utrudnia dojazd do centrum miasta, zwłaszcza dla mieszkańców Otwocka.

Jak tłumaczą PKP Polskie Linie Kolejowe, przyczyną ograniczenia ruchu są prace remontowe na stacji Warszawa Zachodnia. Martyn Janduła z PKP wyjaśnia, że prowadzone są prace na peronach 1-3, które służą do obsługi pociągów podmiejskich. W związku z tym ruch pociągów regionalnych i dalekobieżnych jest prowadzony na torach przeznaczonych dla pociągów dalekobieżnych. To powoduje, że w ciągu godziny na linii średnicowej kursuje tylko osiem pociągów, w obu kierunkach.

Zakończenie prac remontowych na peronach 1-3 pozwoli na przywrócenie pełnej przepustowości linii średnicowej. PKP planuje zakończyć wszystkie prace na stacji Warszawa Zachodnia do połowy przyszłego roku. Obecnie pociąg linii S1 kursujący na trasie Otwock – Pruszków jeździ co 60 minut. Natomiast pełna oferta przewozowa jest dostępna dla osób jadących w kierunku Wołomina, ale pociągi odjeżdżają ze stacji Warszawa Wileńska.