Nowa era w rankingu największych polskich miast: Gdańsk wyprzedza Warszawę
Dane statystyczne najnowszej generacji, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, uwypuklają niespodziewany zwrot wydarzeń w klasyfikacji największych polskich miast mierzących swoje powierzchnie. Warszawa, dotychczasowy lider rankingu, musiała ustąpić miejsca aglomeracji z północy kraju. Co więcej, przewaga nowego lidera nad stolicą wynosi ponad sto kilometrów kwadratowych.
Zmiany te to efekt rozszerzenia terytorium Polski w ciągu ostatniego roku. Głównym czynnikiem był przyrost naszej powierzchni o znaczną porcję Morza Bałtyckiego. To jednak nowe regulacje prawne okazały się kluczowym elementem wpływającym na aktualizację rankingu największych polskich miast.
Główny Urząd Statystyczny ujawnił na koniec lipca dane dotyczące powierzchni i liczby ludności w Polsce na 2023 rok (stan na dzień 1 stycznia 2023 r.). Z informacji tych wynika, że Warszawa nie jest już największym miastem pod względem powierzchni w Polsce.
Pozycję lidera przejął od stolicy Gdańsk, zdecydowanie ją wyprzedzając o ponad 100 kilometrów kwadratowych. Na kolejnych miejscach znalazły się Gdynia (391 km2), Kraków (327 km2) i Szczecin (301 km2).
Błyskawiczne zmiany w granicach terytorialnych miast Pomorza są następstwem wprowadzenia nowych przepisów prawnych. W wyniku ich zmiany została ustalona nowa granica zewnętrzna morza terytorialnego. Miasta położone na Zatoce Gdańskiej przejęły kontrolę nad wodami aż do tej nowej granicy. Wspaniałym przykładem jest tu Gdańsk, który wcześniej kończył swoje terytorium na linii brzegowej, a teraz rozciąga się aż do linii podstawowej morza terytorialnego.