Śródmiejski Festiwal Wuzetek: tradycja i smak w jednym miejscu

Śródmiejski Festiwal Wuzetek: tradycja i smak w jednym miejscu

W sobotę, 7 października, serce Starego Miasta w Warszawie tętniło życiem podczas Śródmiejskiego Festiwalu Wuzetek. Wśród mnóstwa atrakcji, które czekały na odwiedzających, znalazła się ekspozycja starych fotografii popularnej wuzetki. Uczestnicy mieli również okazję poznać sekrety powstawania najbardziej rozpoznawalnego warszawskiego ciastka oraz skosztować tego słodkiego przysmaku. Na tę okazję przygotowano aż 1000 sztuk deseru dla mieszkańców miasta. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia w naszej galerii.

Niezapomniane i niepowtarzalne ciastko W-Z, zwane także WZ, torcik W-Z, WZK lub popularnie wuzetką, zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych 23 maja. Reprezentuje ono mazowieckie wyroby piekarnicze i cukiernicze, wpisując się w bogatą tradycję tego regionu.

Jak mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście, niewiele jest na świecie ciastek tak silnie związanych z historią i charakterem miejsca, jakim jest wuzetka. Jego nazwa, historia powstania i turystyczne skojarzenia są nierozerwalnie związane z warszawską dzielnicą Śródmieście i sama Warszawą. Dlatego tak ważne było dla lokalnej społeczności zachowanie tego przepisu i tradycji dla przyszłych pokoleń.

W trosce o utrzymanie lokalnej tradycji, dzielnica zorganizowała specjalne wydarzenie – Śródmiejski Festiwal Wuzetek. Ten festyn odbył się w sobotę, 7 października, przyciągając tłumy mieszkańców zainteresowanych lokalnym kulinarnym dziedzictwem. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, klikając w poniższy przycisk.