Innowacyjne Centrum Edukacji Ekologicznej na warszawskich Bielanach – fakty i plany

Innowacyjne Centrum Edukacji Ekologicznej na warszawskich Bielanach – fakty i plany

Trwają ostatnie prace konstrukcyjne nad nowatorskim projektem miejsca edukacyjnego skoncentrowanego na ekologii, które zlokalizowane jest w Lasach Miejskich Warszawy. W dzielnicy Bielany, przy ulicy Papirusów, odbywa się renowacja historycznej leśniczówki, za którą wybudowano nowoczesny, energooszczędny budynek. Ten kompleks edukacyjny ma być dostępny dla publiczności jeszcze w tym roku.

Nowo powstałe Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się blisko Lasku Młocińskiego. Ten nowatorski obiekt pozwoli na rozwinięcie istniejącej infrastruktury dydaktycznej dla leśników z Warszawy. Oferując lekcje związane z lasem, jak również szerokie spektrum informacji na temat ochrony środowiska i zmian klimatu. Uczestnicy będą mieli możliwość nauki o oszczędzaniu wody, kompostowaniu i recyklingu, oraz alternatywnych źródłach energii.

Prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski podkreśla jak ważna jest edukacja na temat ochrony środowiska już od najmłodszych lat. Dlatego zainwestowano w miejsca takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Wkrótce przy ulicy Papirusów powstanie instytucja dostępna dla wszystkich, którzy zależy na dobrobycie naszej planety. Uczniowie, rodziny oraz wszyscy mieszkańcy zainteresowani ekologią będą mieli możliwość korzystania z tych udogodnień. Po zdobyciu wiedzy, będą mogli również wybrać się na spacer do sąsiedniego Lasu Młocińskiego.

Początek zajęć w nowo utworzonym centrum jest zaplanowany na drugą połowę tego roku.

W ostatnich pracach przy ulicy Papirusów zajmują się szczegóły wykończenia budynków. Zewnętrzne obszary obu budynków zostały już wyposażone w gotowe drewniane tarasy, chodniki i ścieżki otoczone zielenią.

Elewację nowego centrum zdobią drewniane listwy, a dach został pokryty roślinami. W centrum działają już pompy ciepła, a na budynku zamontowano instalację fotowoltaiczną. Budynek został także wyposażony w system wentylacji umożliwiający odzysk ciepła. Wszystkie pokoje, łącznie z wielofunkcyjną salą konferencyjno-warsztatową z widokiem na zieleń, salą laboratoryjną, salami edukacyjnymi i biurami, są już gotowe. W najbliższych miesiącach meble i materiały dydaktyczne zostaną dodane do centrum.

Leśniczówka, w której odbędą się wystawy artystyczne, wernisaże i spotkania z autorami, jest prawie gotowa. Stare okna i drzwi, które zostały usunięte podczas renowacji i skonserwowane, zostały teraz wkomponowane w nowo aranżowaną przestrzeń wnętrza budynku.

Zagospodarowano również otoczenie budynku. Obok centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy ustawione w naturalnej skarpie tworzą układ amfiteatru. Na całym obszarze posadzono nowe drzewa – głównie brzozy, jarzębiny i lipy. Widać tam także pierwsze krzewy. Do końca miesiąca zostaną zakończone pozostałe nasadzenia i trawa zostanie wysiana. Wewnętrzna droga z ekokraty będzie gotowa jeszcze w marcu.

Inwestycję prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a za projektowanie i prace budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt projektu wynosi niemal 18 milionów złotych.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.