Żółta strefa w Polsce. Powrót do nauki zdalnej?

Żółta strefa w Polsce. Powrót do nauki zdalnej?

Większość rodziców oraz uczniów zastanawia się, czy i kiedy powróci nauka zdalna w szkołach. Nieoficjalnie mówi się, że w najbliższym czasie lekcji online mogą spodziewać się najstarsi uczniowie. Jak dokładnie ma wyglądać nauka zdalna, oraz jakich szkół będzie ona w najbliższym czasie dotyczyć?

Nauka zdalna tylko na uczelniach?

W pierwszej kolejności na zajęcia online mają przejść studenci. Następnie lekcje zdalne mają się odbywać w szkołach średnich. Jest to jednak rozwiązanie, które będzie obowiązywać w strefach czerwonych. W strefach żółtych nauczanie ma odbywać się w sposób hybrydowy. Jak wyjaśnia premier, powodem decyzji jest nie tylko fakt ograniczenia kontaktów międzyludzkich w placówkach, ale również w transporcie miejskim w związku z przemieszczaniem się uczniów i studentów.

Zmniejszona aktywność społeczna gwarancją sukcesu

Decyzja o zmianach w organizacji nauki wynika z potrzeby ograniczenia aktywności społecznej. Zachorowań przybywa, w związku z tym rząd musi wprowadzić kolejne ograniczenia, mająca na celu zmniejszenie i spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Chodzi głównie o to, aby obronić osoby starsze od zachorowania.

Zmiany w nauczaniu

Premier wraz z rządem mają świadomość, że nauka zdalna znacząco różni się od tradycyjnej formy edukacji. Dlatego zostaną wprowadzone zmiany w podstawach programowych, mające na celu zwiększenie efektywności nauki z domu. Minister edukacji ma ogłosić wprowadzone zmiany w podstawie programowej w najbliższym czasie. Wszystko po to, aby ci, którzy rzetelnie przykładają się do nauki, mogli czuć się sprawiedliwie, mimo trudności, które napotykają, ucząc się z domu.

Co z podstawówkami?

Premier przyznał, że rozważa wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach podstawowych. Jest to jednak najczarniejszy scenariusz. Jeżeli jednak się ziści, wówczas zostanie przywrócony zasiłek opiekuńczy, aby rodzice i opiekunowie mogli zostać z dziećmi w domu.