NIE dla dronów, czyli zakaz lotów nad stolicą. Mamy mapę!

NIE dla dronów, czyli zakaz lotów nad stolicą. Mamy mapę!

Niewiele osób ma tego świadomość, ale istnieją strefy, gdzie obowiązuje zakaz latania dronem. Urząd miasta we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego stworzył kampanię, która ma na celu uświadomić mieszkańcom stolicy, gdzie mogą latać dronami, oraz dlaczego są strefy, w których nie należy tego robić. Akcja nazywa się „Sprawdź, czy możesz TU latać dronem” i obejmuje mapę, która jasno mówi, gdzie możemy latać.

Pierwsze miasto, które edukuje

Latanie dronem ciągle wzbudza wiele kontrowersji. Niewiele osób wie, ale latanie w nieodpowiednich strefach może być poważnym przestępstwem. Warszawa rusza jako pierwsza z kampanią, która ma celu uświadomić mieszkańcom, gdzie mogą latać, a gdzie nie powinni i skąd te zasady. Warszawa jest też miastem, w którym odnotowuje się najwięcej lotów dronami. W związku z tym wyznaczono specjalne strefy, w których mieszkańcy mogą używać dronów.

Tak dla dronów, ale nie wszędzie

Sekretarz stołecznego miasta Warszawy Marcin Wojdat podkreśla, że miasto chce wychodzić naprzeciw trendom i nowoczesnym technologiom, dlatego stworzono strefy, gdzie warszawiacy bezpiecznie mogą latać swoimi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Aby móc jednak swobodnie latać dronem, należy uzyskać odpowiednią zgodę. Nad miastem są również strefy, gdyż takie loty zagrażają szeroko pojętemu bezpieczeństwu, dlatego panuje tam bezwzględny zakaz latania dronami.

Cel kampanii

Kampania ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa innych uczestników otwartej przestrzeni, jak i również tych, którzy spacerują na ziemi. Chodzi o to, aby zwiększyć też świadomość użytkowników dronów, gdzie takie loty są możliwe, a gdzie nie. Dotyczy to przede wszystkim amatorów, pasjonatów, osób, które korzystają z tego typu sprzętu hobbistycznie i nie mają wiedzy na temat prawa lotniczego. Złamanie prawa lotniczego bowiem grozi karą grzywny, ograniczeniem wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Wydzielone strefy

Warszawa została podzielona na strefy, które pozwalają określić, gdzie można latać dronem z zezwoleniem, bez zezwolenia oraz gdzie takie loty są stanowczo zakazane. Strefy gdzie wymagana jest zgoda lub gdzie loty są ograniczone to: P9, P21,P26,ATZ EPBC, RMZ, AAA, CTR EPWA. Oczywiście należy na bieżąco sprawdzać strefy, gdyż w zależności od okoliczności i uroczystości odbywających się w stolicy, te strefy mogą się zmieniać.