Wystawił „puste” faktury na blisko 35 mln zł! Co mu grozi?

Wystawił „puste” faktury na blisko 35 mln zł! Co mu grozi?

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu aresztowali mężczyznę, który wystawiał „puste” faktury VAT. Szacuje się, że mężczyzna w całej Polsce wystawił ponad tysiąc sześćset dokumentów, na łączną kwotę blisko 35 mln złotych. Teraz czeka go sprawiedliwość. Policjanci ze wspomnianego wydziału złapali już 82 podejrzanych w podobnych przestępstwach.

Wystawiał puste faktury i okradał Skarb Państwa

Trzydziestodwuletni mężczyzna wystawiał podrobione i puste faktury w całej Polsce. Spotykał się i kontaktował z osobami, które chciały nabyć od niego tego typu dokumenty w różnych miejscowościach. Aby zakupić fakturę, należało zapłacić połowę wartości VAT, na który miała opiewać faktura. Według podinspektor Katarzyny Kucharskiej podejrzany mógł podrobić nawet 1682 puste faktury. Proceder mężczyzny spowodował straty Skarbu Państwa szacowane na 12 mln złotych.

Nie on jeden

Jak informuje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, takich ogłoszeń typu „dam koszty” w internecie jest mnóstwo. Przybywa również chętnych do nabywania przez internet nierzetelnych, pustych faktur. Zarzuty podstawiono dotychczas 82 podejrzanym, którzy dopuszczali się fałszowania faktur VAT. Warto jednak pamiętać, że zbrodnię popełnia nie tylko ten, co oferuje nieuczciwą fakturę, ale również osoba nabywająca tego typu dokument.

Prokuratura prowadzi śledztwo

Śledztwo w sprawie tej sprawy oraz pozostałych prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Zatrzymany trzydziestodwulatek został zatrzymany i tymczasowo osadzony w areszcie na 3 miesiące. Za popełnienie zbrodni VAT-owskiej grozi podejrzanemu 25 lat pozbawienia wolności. Podczas zatrzymania policjanci znaleźli przy nim kilkanaście komputerów, telefonów komórkowych, nośników danych oraz pieniądze o łącznej wartości 1,3 mln złotych. Ponadto oskarżony posiadał również przy sobie drukarkę. Wszystkie znalezione przedmioty były mu z pewnością potrzebne do przestępczego procederu.