Warszawskie restauracje potrzebują gości

Warszawskie restauracje potrzebują gości

Mimo odmrożenia gospodarki, kryzys branży gastronomicznej nadal trwa. Ponad rok lockdownu zmienił przyzwyczajenia Polaków – mówią o tym wszystkie media. Jakie są to problemy i jak możemy ponownie rozruszać branżę? Podpowiadamy!

Ludzie przywykli do siedzenia w domu

Zanim zaczniecie przypominać sobie o paragonach grozy i zdjęciach z pełnych restauracyjnych sal, posłuchajcie o nowej tendencji wśród klientów restauracji. Otóż nawet popularne lokale w tygodniu są praktycznie puste, a w weekendy brakuje miejsc. Oczywiście można powiedzieć, że ludzie w tygodniu pracują i ten ruch zawsze był w tym czasie mniejszy. To prawda, ale nie aż tak znacznie, jak teraz.

Warszawskie lokale funkcjonujące przy najpopularniejszych ulicach miasta tak naprawdę nigdy nie były całkiem puste, aż do czasu pandemii. Przez wiele miesięcy przymusowej izolacji ludzie po prostu przyzwyczaili się do zamawiania jedzenia na wynos lub do gotowania w domu. Weekendy to dla wielu jedyna okazja do wyjścia z domu.

Weekendowe tłumy i problemy z pracownikami

Temat, o którym wciąż jest głośno, to nieustanna walka restauratorów o personel. Nawet atrakcyjne pensje nie są w stanie rozwiązać problemu z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Wielu doświadczonych kelnerów i kucharzy zmieniło branżę, obawiając się niepewnej przyszłości. Z kolei nowozatrudnione osoby zostały rzucone na głęboką wodę. Praktycznie do ostatniego momentu nie wiedzieliśmy, kiedy restauracje zostaną ponownie otwarte, więc większość właścicieli nie chciała ryzykować z zatrudnianiem nowych osób na długo wcześniej.

Brak wykwalifikowanego personelu plus duży ruch w weekendy to prosta droga do wpadek, konfliktów i niezadowolenia co bardziej wymagających bywalców restauracji i barów. W związku z tym wiele miejsc zmaga się dodatkowo z negatywnymi opiniami, które źle wpływają na renomę danego lokalu.

W ramach wzajemnego wsparcia zachęcamy do odwiedzania restauracji w tygodniu i składania nawet drobnych zamówień. Zawsze jest to okazja do zdrowego spaceru i skorzystania z pięknej pogody.