Czy to koniec Jeziorka Czerniakowskiego?

Czy to koniec Jeziorka Czerniakowskiego?

Zmiany klimatu na Ziemi są widoczne gołym okiem. Groźne anomalie pogodowe i wysokie temperatury to coś, do czego będziemy musieli się przyzwyczaić. Nie wszystkim skutkom ocieplenia klimatu da się zapobiec, ale zdecydowanie warto próbować. W ostatnich tygodniach mieszkańcy Warszawy apelowali o ochronę Jeziorka Czerniakowskiego, które wysycha w szybkim tempie.

Jeziorko Czerniakowskie atrakcją dla mieszkańców

Znajdujące się na warszawskim Mokotowie Jeziorko Czerniakowskie to wodny rezerwat przyrody. Piaszczysta plaża znajdująca się na jego południowo-zachodniej części jest jednym z ulubionych miejsc Warszawiaków. W okresie letnim te okolice cieszą się ogromną popularnością. Nad akwenem wodnym można wypoczywać, a możliwość kąpieli w wodzie jeziorka czyni to miejsce jeszcze atrakcyjniejszym.

Początki Jeziorka Czerniakowskiego sięgają 1987 roku, kiedy na terenie ponad 47 ha utworzono rezerwat przyrody, mając na celu ochronę fragmentu starorzecza Wisły. Warto wiedzieć, że jest obecnie największym naturalnym zbiornikiem wodnym w mieście. Niestety, wiele wskazuje na to, że zajmujące ponad 19 ha jezioro może wkrótce wyschnąć.

Apel o ratunek dla Jeziorka Czerniakowskiego

Aktywiści od lat bezskutecznie próbują uświadomić ludzi, że dbanie o dobro natury jest konieczne dla naszego przetrwania. I o ile ludzie coraz chętniej zmieniają swoje nawyki, o tyle światowe koncerny zanieczyszczają Ziemię coraz mocniej.

Ekolodzy zainteresowali się stanem Jeziorka Czerniakowskiego dużo wcześniej, ale dopiero teraz, kiedy stan wody w akwenie drastycznie się obniżył, zareagowano na apele. Ratusz miasta już ogłosił przetarg i wkrótce ruszą prace nad uratowaniem rezerwatu.

Jak na razie w planach jest monitorowanie stanu samego jeziorka, jak i jego dopływów. W przyszłości prawdopodobnie rozpoczną się prace nad wzmocnieniem zbiorników zasilających Jeziorko Czerniakowskie. Miejmy nadzieję, że tę piękną okolicę uda się uratować!