Ścieki kolejny raz leją się do Wisły. Jak radzi sobie z tym miasto?

Ścieki kolejny raz leją się do Wisły. Jak radzi sobie z tym miasto?

Jak wynika z oficjalnych informacji, po raz kolejny leją się ścieki do Wisły. Powodem jest poniedziałkowa burza, która była obfita w opady. W jej wyniku nieczystości wraz z deszczówką skierowały się do rzeki. Informację tę przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Natomiast na Twitterze rzecznik MPWiK Marek Smółka twierdził, że nastąpi przerwa w funkcjonowaniu kolektora zastępczego, oraz że pracują nad udrożnieniem zatkanych instalacji, a ścieki są ozonowane.

Czy ktoś celowo zrzuca ścieki do Wisły?

Marek Smółka nie chciał odpowiadać na to pytanie. Tymczasem pod koniec września doszło do tragicznej w skutkach awarii. Jedna z pomp tłoczących nieczystości do tymczasowego kolektora na moście pontonowym przebiegającym przez Wisłę, uległa usterce. Wówczas Prezes Wód Polskich Przemysław Daca twierdził, że tylko przez jeden dzień druga nitka była wyłączona. Jednak MPWiK wówczas zrzuciło do rzeki aż 310 000 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

Problem powraca

Wskutek nawałnicy która przeszła nad stolicą, przepływ był na tyle duży, że część nieoczyszczonych ścieków wraz z wodą opadową trafiły do Wisły. Oznacza to, że zaledwie tydzień po opanowaniu sytuacji z milionami litrów nieczystości wpływających do rzeki, problem powraca. Ścieki wypływają dokładnie w miejscu awaryjnego przesyłu nieczystości.

Tymczasowe rozwiązania nie wystarczą

Z powodu ostatniej awarii utworzono tymczasowy kanał przesyłowy. Wody Polskie co prawda monitorują sytuację, ale apelują o jak najszybsze nierozpoczęcie prac nad trwałym rozwiązaniem, ponieważ sytuacja stanu rzeki jest dramatyczna. Planuje się wykonanie przewiertu pod dnem Wisły, który ma rozwiązać problem.

Czajka na barkach Warszawy i nie tylko

Problem z oczyszczalnią „Czajka” staje się powoli obciążaniem nie tylko dla miasta Warszawy, ale również całego kraju. Nieczystości z Wisły bowiem mogą roznieść się po całej Polsce. Niepokoją również niebotycznie wysokie zarobki pracowników spółki. W spółce pracują ludzie wpływowi oraz majętni. To wzbudza oby co do uczciwości firmy oraz tego, czy uda się łatwo rozwiązać sytuacje z problematyczną oczyszczalnią.