Maseczki na cmentarzu? Znamy odpowiedź! 

Maseczki na cmentarzu? Znamy odpowiedź! 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski rozwiał wszelkie wątpliwości odnośnie maseczek na cmentarzu. W związku ze zbliżającą się uroczystością święta Wszystkich Świętych, wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy podczas wizyty na grobach bliskich będą musieli mieć założone maseczki. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 października, minister niejednokrotnie podkreślał, że sytuacja jest poważna. W związku z tym obostrzenia wymagają zaostrzeń. 

W maseczce na groby

Minister Niedzielski jednoznacznie stwierdził, że podczas obchodów święta zmarłych, będzie obowiązek zakrywania ust i nosa podczas pobytu na cmentarzach. Epidemia koronawirusa wcale nie ulega wygaszeniu, wręcz przeciwnie Resort Zdrowia informuje o kolejnych zakażeniach i zgonach już nie tylko wśród osób starszych. Dlatego przepisy wymagają zaostrzenia. Minister podkreślił, że nawet w związku z obecnymi przepisami, cmentarz jest miejscem publicznym, dlatego, mimo że znajduje się w przestrzeni otwartej, jest obowiązek noszenia na nim maseczki.

Zakryte muszą być usta i nos

W związku z zaostrzeniem przepisów oraz zwiększeniu uprawnień policji w kwestii respektowania noszenia maseczek przypominamy, że abyśmy nie otrzymali wysokiego mandatu, zakryte muszą być usta oraz nos. Maseczka opuszczona tylko na usta nie jest uznawana za prawidłowo założoną. Od obowiązku noszenia maseczki zwolnione są tylko osoby, które posiadają stosowne zaświadczenie od lekarza i w momencie kontroli, taki dokument okażą. 

Kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem

Od soboty będziemy mieli kolejne przepisy i obostrzenia mające na celu zatrzymanie pandemii koronawirusa. W strefach czerwonych, restauracje i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować tylko do godziny 22:00. Maseczki w przestrzeni otwartej, a więc na dworze będzie trzeba nosić nie tylko w strefach czerwonych, ale również żółtych. W weselach, stypach i innych imprezach okolicznościowych, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób w przypadku stref zielonych, 75 w przypadku stref żółtych, oraz podobnie jak poprzednio 50 osób będzie mogło się bawić w strefie czerwonej.