Koncerty Chopinowskie w Łazienkach dostępne online

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach dostępne online

Słynne koncerty chopinowskie, które od wielu lat są wielkim wydarzeniem, po raz drugi będą dostępne dla słuchaczy wyłącznie online. Na taką organizację koncertów zdecydowano się z powodu pandemii koronawirusa.

Historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

Czy wiedzieliście, że muzyka Fryderyka Chopina była zakazana podczas II Wojny Światowej? Był to jeden z wielu zakazów narzuconych Polakom – Niemcy starali się zniszczyć wszystko, co polskie. Piękna muzyka artysty cieszyła się ogromną popularnością wśród naszych rodaków nawet wiele lat po jego śmierci. Zresztą jest popularna do dzisiaj, o czym świadczą znakomite Koncerty Chopinowskie, organizowane w Warszawie od 62 lat.

Dlaczego słynne koncerty odbywają się właśnie w Łazienkach? Dawniej stała tam rzeźba Fryderyka Chopina wykonana przez wybitnego artystę: Wacława Szymanowskiego. Pomnik wysadzono w powietrze już w drugim roku wojny. W gruzach parku odnaleziono ocalałą głowę posągu, dzięki której dzieło Szymanowskiego udało się odbudować. Pomnik Chopina ponownie stanął na swoim miejscu w 1958 roku, a w 1959 podjęto decyzję o zorganizowaniu pierwszego koncertu.

Koncerty Chopinowskie zyskują ogromną popularność

Popularność Koncertów Chopinowskich zaskoczyła organizatorów. Występ na odbywającym się co roku wydarzeniu stał się oznaką najwyższego wyróżnienia i prestiżu. Aż do zeszłego roku Koncerty Chopinowskie odbywały się w Łazienkach regularnie od połowy maja do września, w każdą niedzielę.

Jeśli masz ochotę posłuchać muzyki Chopina wykonywanej przez utalentowanych artystów, zobacz witrynę internetową Łazienek Królewskich. Znajdziesz tam odnośniki do poszczególnych występów, które możesz usłyszeć online.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Koncerty Chopinowskie odbędą się w formie, jaką znamy sprzed pandemii. Tymczasem zachęcamy do słuchania artystów w zaciszu własnego domu – na słuchawkach dla lepszego efektu.