Znaleziska z czasów II wojny światowej przekazane do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Znaleziska z czasów II wojny światowej przekazane do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Na skutek decyzji której autorem jest Prokuratura Rejonowa w Otwocku, przedmioty historyczne oraz naukowe z okresu II wojny światowej, zostały przekazane przez policję z Otwocka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Cenne znaleziska były przechowywane na terenie prywatnej nieruchomości w miejscowości Dąbrówka.

Wśród odkrytych artefaktów znalazł się polski pistolet VIS wyprodukowany w 1938 roku oraz radziecki pistolet maszynowy datowany na rok 1943. Dodatkowo w kolekcji znalazł się bębnowy magazynek do radzieckiego pistoletu maszynowego oraz 50 sztuk amunicji pozostałych po badaniach balistycznych. W wyniku przeprowadzonych czynności obie broń palna została oceniona przez specjalistę, który potwierdził ich sprawność techniczną i brak śladów modyfikacji.

W trakcie dociekań okazało się, że odnalezione eksponaty były własnością żołnierza Armii Krajowej. Zostały one przypadkowo odnalezione przez jego wnuka podczas demontażu budki dla psa. Ze względu na brak wymaganego pozwolenia na posiadanie broni, znaleziska zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy. Dzięki ich historycznej wartości staną się one częścią eksponatów w muzeum, gdzie będą mogły być oglądane i podziwiane przez przyszłe pokolenia.