Zarząd Zieleni planuje modernizację skweru Gwary Warszawskiej

Zarząd Zieleni planuje modernizację skweru Gwary Warszawskiej

Zarząd Zieleni w Warszawie postanowił przeprowadzić przetarg na odnowienie i rozbudowę skweru znajdującego się w dzielnicy Wola, otoczonego ulicami Wolską, Młynarską, Leszno i Karolkową. Firmom zainteresowanym realizacją tego zadania dano czas do 14 lutego na złożenie ofert. Twórca wybrany w przetargu będzie miał przed sobą 14 miesięcy na wykonanie prac.

W przypadku pomyślnego zakończenia procesu przetargowego, mieszkańcy Woli będą mogli cieszyć się nowym, zielonym miejscem spotkań pełnym życia już w przyszłym roku. Przewiduje się, że skwer stanie się miejscem promującym kulturę i rekreację dostępną dla wszystkich warszawiaków. Planowany jest tam park z ścieżkami spacerowymi i obsadzeniami wieloletnimi, jak również miejsce do piknikowania z letnim kinem. Dodatkowo skwer zostanie wyposażony w plac zabaw, dwie strefy fitness, mały plenerowy amfiteatr, miejsce na wystawy oraz kiosk gastronomiczny – informuje Zarząd Zieleni.

Projekt zakłada większą dostępność terenu skweru dla wszystkich mieszkańców, z uwzględnieniem specjalnych udogodnień dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Planowane jest również zainstalowanie systemu monitoringu. Ponadto skwer będzie wyposażony w ławki oraz inne elementy małej architektury o unikalnym designie oraz automatyczną toaletę publiczną.

Część środków na inwestycję pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Skwer Gwary Warszawskiej zostanie podzielony na cztery strefy. Pierwszą z nich będzie park – obszar gęsto pokryty drzewami z główną ścieżką przechodzącą ukośnie przez ten teren, wzdłuż której znajdują się miejsca do siedzenia. Planowany jest tam również drewniany szlak przez obszar porośnięty bylinami, który umożliwi obserwację ptaków. Druga strefa to polana – trawnik z kwiatami otoczony nowymi nasadzeniami drzew, serce całego skweru. Trzecia strefa to aleja – miejsce do aktywności miejskich z ławkami, sceną oraz zestawami do parkour i kalisteniki. Ostatnia strefa to otulina – przeznaczona na miejsca parkingowe z możliwością okazjonalnego wjazdu dla foodtrucków, kiosk gastronomiczny i toaleta. Skwer otrzymał swoją nazwę w 2017 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Gwara Warszawska.