Zajęcia profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej młodzieży i zagrożeń w sieci prowadzone przez policjantkę z Bielan

Zajęcia profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej młodzieży i zagrożeń w sieci prowadzone przez policjantkę z Bielan

Oficer Policji z Komendy Rejonowej Warszawa V, który stale zajmuje się kwestiami profilaktyki społecznej, ponownie odwiedziła uczniów Technikum Samochodowego Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych zlokalizowanego przy ulicy Włościańskiej. W czasie spotkania, policjantka rozmawiała z młodzieżą na ważny temat odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich za popełnianie przestępstw czy manifestowanie demoralizujących zachowań.

Celem tego edukacyjnego spotkania było podkreślenie konsekwencji prawnych wynikających z popełniania czynów karalnych przez osoby nieletnie oraz demonstracji objawów demoralizacji. Do tego, zapewniono młodzieży praktyczne porady na temat możliwości uzyskania pomocy i wsparcia w przypadku doświadczenia przemocy rówieśniczej lub bycia ofiarą przestępstwa.

Policjantka poruszyła również kwestię hejtu w Internecie podczas dyskusji z uczniami. Podkreśliła, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a informacje publikowane online mogą być wykorzystane przez innych do różnych celów. Zaleciła ostrożność podczas nawiązywania kontaktów z osobami poznanymi w sieci, jak i podczas udostępniania im swoich danych czy zdjęć. Zostały omówione takie zagrożenia internetowe jak: cyberstalking, trollowanie, flaming, seksting oraz grooming. Każde z tych pojęć zostało dokładnie wyjaśnione, a następnie zilustrowane konkretnymi przykładami.