Funkcjonariusze z Otwocka walczący z przestępczością gospodarczą i korupcją aresztowali 21-letniego mieszkańca Płocka

Funkcjonariusze z Otwocka walczący z przestępczością gospodarczą i korupcją aresztowali 21-letniego mieszkańca Płocka

W wyniku działań funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz korupcji w Otwocku, doszło do zatrzymania 21-letniego mieszkańca Płocka. Jest to trzecia osoba, która została aresztowana w sprawie dotyczącej tzw. „oszustów z Płocka”. Przestępcy wykorzystywali technikę podszywania się pod bliskich krewnych ofiar, twierdząc, że pilnie potrzebują pomocy. Wszystkie oszustwa były dokonywane na odległość, a pokrzywdzeni mieszkańcy znajdują się na terenie całej Polski. Zatrzymany mężczyzna usłyszał 24 zarzuty oszustwa i przez najbliższe trzy miesiące będzie przebywać w areszcie.

Oszustwa, pomimo licznych kampanii informacyjnych, ciągle stanowią istotną część statystyk przestępstw. Każdy może paść ofiarą – zarówno młodzi ludzie jak i starzy są narażeni. Przestępcy wykorzystują stare, sprawdzone metody i techniki socjotechniczne, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, stają się niezwykle skuteczne. Oszuści z Płocka działali właśnie w ten sposób, manipulując emocjami swoich ofiar. Podszywali się pod członków rodziny znajdujących się w potrzebie i wyłudzali pieniądze za pomocą kodów BLIK.

Operacyjni z Otwocka wpadli na trop oszustów w maju, kiedy zatrzymali pierwszego 19-letniego mieszkańca Płocka zaangażowanego w tę przestępczą działalność. Już wtedy było wiadomo, że sprawa jest rozwojowa. W trakcie prowadzonej sprawy śledczy i operacyjni ustalali kolejnych pokrzywdzonych i osoby zamieszane w wyłudzenia. Kolejna osoba zatrzymana to 22-letni mieszkaniec powiatu płockiego.

Na początku grudnia, funkcjonariusze z Otwocka ponownie pojechali do Płocka, aby aresztować kolejnego człowieka zaangażowanego w te przestępstwa. Podobnie jak jego wspólnicy, 21-latek usłyszał 24 zarzuty oszustwa dokonanego wspólnie i porozumieniu. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku. Prokurator złożył wniosek do sądu o stosowanie wobec zatrzymanego mężczyzny najbardziej restrykcyjnych środków zapobiegawczych, czyli tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku i aresztował 21-latka na okres 3 miesięcy.

Zwracamy się z apelem o ostrożność i rozwagę. Przestępcy często próbują grać na emocjach ofiar, aby wyłudzić ich oszczędności. W takich momentach nie należy ulegać presji i zawsze sprawdzać tego typu informacje. Jeśli dojdzie do ujawnienia oszustwa, konieczne jest zgłoszenie tego faktu w najbliższej komendzie.