Wystawa Kim Lee w Muzeum Woli już od 2 lutego

Wystawa Kim Lee w Muzeum Woli już od 2 lutego

Kim była Kim Lee? To postać stworzona przez Andy’ego Nguyena – ikonę sceny drag queen. Wystawa, której otwarcie nastąpiło w czwartek (2 lutego) zaprezentuje odwiedzającym zarówno jej stroje i kostiumy jak i filmy czy zdjęcia.

Drag queen Kim Lee rządził warszawską sceną od prawie dwóch dekad. W 2020 roku Andy Nguyen zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19, pozostawiając po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które nosił, modelując stworzone przez siebie postacie kobiece. Były one początkiem wystawy w Muzeum Wola.

„W jej występach na deskach stołecznych teatrów oraz w klubach można było dostrzec symbole oraz wartości związane z miastem. Wystawa wpisuje się w miejską politykę różnorodności społecznej, która promuje otwartość i działa przeciw wykluczeniu mieszkańców i mieszkanek miasta” – komentuje cytowana w komunikacie prasowy Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

W swojej 18-letniej karierze Kim Lee wystąpiła na scenie ponad 1500 razy, grając Violettę Villas, Syrenkę Warszawską i Hankę Ordonównę. Mówiła także o korzeniach i kulturze Wietnamu. Na planowanej wystawie, oprócz wyjątkowych strojów, znajdą się zdjęcia i filmy wszystkich tych osób.