Wybrane przez mieszkańców Warszawy – Ulubione Księgarnie 2023

Wybrane przez mieszkańców Warszawy – Ulubione Księgarnie 2023

W 2023 roku tytuł Ulubionej Księgarni Warszawy przypadł w udziale pięciu miejscom: Wrzenie Świata, Antykwariat Zakładka, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Księgarnia Dwie Siostry oraz Księgarnia „Mamy to!”. Wyboru dokonało 5,5 tysiąca mieszkańców stolicy.

Warszawa to miasto, które dba o szeroko pojętą kulturę czytelniczą. O jej zaangażowaniu świadczy organizowanie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego, oraz targów książki. Dodatkowo, Warszawa szczyci się największą ilością bibliotek na tysiąc mieszkańców na świecie, jak podkreśliła wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. Miasto pragnie także utrzymać istnienie lokalnych, klimatycznych księgarni, jako miejsc do dyskusji o literaturze i spędzania wolnego czasu.

Głosowanie odbyło się w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia specjalistyczna oraz ogólnoasortymentowa. Dodatkowo, po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną dla Księgarni „Mamy to!” za zaangażowanie i pasję jej właścicielki.

Zwycięzcy konkursu otrzymują nie tylko prestiżowy tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy 2023”, ale także nagrody finansowe w wysokości 15 tys. złotych. Głosowanie przyciągnęło ponad 5500 uczestników, z których 1500 podzieliło się swoją opinią na temat ulubionych księgarni. Jury wybrało dwadzieścia najciekawszych opinii, a ich autorzy otrzymali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni, którą oceniali.

Wyróżnienia rozdzielono według kategorii: Wrzenie Świata zdobyło tytuł w kategorii kluboksięgarnia, Antykwariat Zakładka okazał się najlepszym antykwariatem, Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa zdobyła tytuł w kategorii księgarnia ogólnoasortymentowa, a Księgarnia Dwie Siostry triumfowała w kategorii księgarnia specjalistyczna. Specjalne wyróżnienie powędrowało do Księgarni „Mamy to!”.

Komisja konkursowa nominowała 26 miejsc spośród wszystkich zgłoszeń. Eksperci oceniali aktywność księgarni w minionych 12 miesiącach, zwracając uwagę na różnorodność oferty książkowej, zaangażowanie pracowników i rolę kulturotwórczą księgarni. Mieszkańcy mieli 6 tygodni na oddanie głosów na swoje ulubione miejsca i podzielenie się swoją opinią o nich.

Nagroda jest jednym z działań Warszawy wspierających kulturę i jest skierowana do niezależnych księgarni, które szczególnie odczuły skutki pandemii. Była przyznawana po raz pierwszy w 2020 roku jako nagroda Prezydenta Warszawy, a od 2021 roku została ustanowiona uchwałą Rady Miasta. Niezależne księgarnie tworzą unikalny klimat miasta, organizując spotkania autorskie, debaty, koncerty czy pokazy filmów. W Warszawie działa około 100 takich miejsc, które są nie tylko punktami sprzedaży książek, ale także lokalnymi centrami kultury.