Wianki nad Wisłą 22 czerwca: Tradycyjne obrzędy, koncerty i mnóstwo zabawy na warszawskim Podzamczu

Wianki nad Wisłą 22 czerwca: Tradycyjne obrzędy, koncerty i mnóstwo zabawy na warszawskim Podzamczu

Kolejna edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się już 22 czerwca na terenie warszawskiego Podzamcza. Ten wielki, plenerowy festiwal, który od trzech dekad przyciąga do stolicy tłumy zainteresowanych, także w tym roku obfituje w różnorodne atrakcje. A wszystko to dopełni koncert polskich artystów doskonale znanych publiczności. Wstęp na całość imprezy jest darmowy.

Wianki nad Wisłą to coroczne wydarzenie, które na jeden dzień przemienia Warszawę w słowiańską osadę pełną tradycji. Uczestnicy mają okazję poznać stare obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i delektują się specjałami prastarej kuchni.

Zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje piknikowe. Będzie można nauczyć się spletania wianków z naturalnych kwiatów oraz spróbować swoich sił w tradycyjnym rękodziele słowiańskim – filcowaniu z wełny czesankowej. Jak co roku, uczestnicy razem stworzą ogromny wianek, który popłynie Wisłą zwiastując nadejście lata.

Spektakle, koncerty i słowiańska wioska

Niewątpliwą atrakcją Wianków nad Wisłą są pokazy tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów folklorystycznych. Zespół Piotrkowianie zaprezentuje się na scenie piknikowej, organizując także warsztaty tańca ludowego oraz spektakl „Obrzęd Sobótkowy”. Dodatkowo, na widzów czeka występ grupy Sołtysek z humorystycznym spektaklem „SWATY”, koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.

Popularną atrakcją powracającą każdego roku do Multimedialnego Parku Fontann jest Słowiańska Wioska. Goście festiwalu będą mogli poczuć atmosferę pradawnych osad, a także skorzystać z warsztatów kulinarnych, gdzie samodzielnie przygotują tradycyjne dania słowiańskie.

W obszarze Multimedialnego Parku Fontann zostaną także rozmieszczone punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, a także miejsca z rękodziełem i tradycyjnymi produktami.

Piknikowe atrakcje ustępują miejsca wieczornym koncertom

Kiedy piknikowe atrakcje dobiegną końca, na scenie Wiankowej wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo. Na koniec dnia, o godzinie 21:45, na antenie TVN zostanie wyemitowany na żywo koncert pt. „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Wśród wykonawców znajdą się Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak i Voo Voo.

Wydarzenie jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami – na terenie imprezy znajdzie się specjalnie oznaczona strefa z podestem dla poruszających się na wózkach i pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących.

Inne atrakcje 22 czerwca

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza także do świętowania 22 czerwca w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Znajdzie się tam wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Część z nich wymaga wcześniejszego zgłoszenia na adres: [email protected]. Decyduje kolejność zgłoszeń do momentu wyczerpania miejsc.

W programie wydarzeń w Kamieniu znajdują się m.in.: spacer etnobotaniczny, gra terenowa, warsztaty „Dzikie kadzidła i napary”, rejsy po Wiśle z plaży Rusałka, plecenie wianków i śpiewy przy ognisku.