Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy: Ponad 120 wydarzeń na mapie miasta
Za nami kolejna edycja Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego, wydarzenia, które przyciąga mieszkańców stolicy zapraszając do uczestnictwa w ponad stu dwudziestu różnorodnych spotkaniach. W programie znalazły się takie inicjatywy jak warsztaty rękodzieła, gry planszowe, śniadanie dla różnych pokoleń, speed friending oraz wymieniania roślin i wiele innych. Festiwal ten stanowi część obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który przypada na dzień 29 kwietnia.
Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta st. Warszawa, podkreślała znaczenie dialogu i współpracy między różnymi generacjami. Przykładem takiej współpracy może być działalność Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. Podczas tegorocznego tygodnia wydarzenia odbywające się w całym mieście miały przyciągnąć nie tylko stałych bywalców tego typu spotkań, ale również nowych uczestników. Szczególnie zachęcano do skorzystania z oferty lokalnych bibliotek czy domów kultury.
Od 24 do 30 kwietnia, w licznych warszawskich instytucjach kultywujących ideę integracji międzypokoleniowej, zorganizowano ponad 120 wydarzeń skierowanych do różnych grup wiekowych. Motto tegorocznej edycji brzmiało „Każdy wiek może być złoty”.
Na terenie muzeów, domów kultury, bibliotek czy w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej organizowane były koncerty, warsztaty, spacery, wykłady i spotkania. Większość z nich była dostępna dla uczestników bezpłatnie.
Czwarta edycja Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego odbywała się w ponad 40 miejscach na terenie całego miasta – mówiła Joanna Dolińska-Dobek, dyrektorka Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się takie, które miały przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na wiek i promować spotkania międzypokoleniowe.
Podczas Tygodnia Międzypokoleniowego w programie znalazło się wiele unikalnych propozycji. W nowo otwartym CAM-ie na Białołęce zorganizowano wymianę książek, gier planszowych i puzzli, w bibliotece nr 65 odbyły się zajęcia z tworzenia obrazów strukturalnych z użyciem gipsu oraz wymienialnia przepisów kulinarnych. Natomiast w Muzeum Warszawy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach bajkopisarskich i graficznych, a w CAM-ie Nowolipie zaplanowano międzypokoleniowy turniej darta, trening funkcji poznawczych oraz tzw. speed friending, który umożliwiał nawiązanie nowych znajomości.