Warszawski program żłobkowy: osiągnięcie polityki rodzinnej miasta i inspiracja dla rządowych rozwiązań
Program żłobkowy w Warszawie, który jest jednym z najważniejszych projektów wprowadzonych przez miasto w obszarze polityki rodzinnej, stanowi również źródło inspiracji dla ogólnokrajowego rządowego programu „Aktywny Rodzic”. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski oraz wiceministra Aleksandra Gajewska omówili tę kwestię podczas dzisiejszego spotkania w nowo otwartym żłobku na warszawskiej Białołęce, położonym przy ulicy Ceramicznej.
Inauguracja darmowych żłobków w stolicy miała miejsce 1 września 2019 roku. Od tego czasu udało się stworzyć system bezpłatnych instytucji tego typu oraz zwiększyć liczbę dostępnych miejsc aż o 100%, z niespełna 8 tysięcy do prawie 17 tysięcy. We wrześniu na Białołęce otworzą swoje drzwi dwa kolejne żłobki – ten przy ulicy Ceramicznej oraz drugi przy ulicy Ku Rzece. Oba będą mogły przyjąć ponad 300 dzieci.
Dziś, prezydent miasta Rafał Trzaskowski spotkał się z przedstawicielami rządu i samorządu warszawskiego w żłobku nr 76 przy ul. Ceramicznej na Białołęce, będącym częścią niedawno zrealizowanej inwestycji – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.
Trzaskowski podkreślił, jak istotny jest dla niego rozwój programu żłobkowego. Przyznał, że od początku swojej kadencji dążył do podwojenia liczby darmowych miejsc w warszawskich żłobkach, co zaowocowało osiągnięciem liczby 17 tysięcy. Prezydent wyraził radość z faktu, że rząd Donalda Tuska zainspirował się tymi rozwiązaniami i planuje wprowadzenie podobnych na terenie całego kraju. Podziękował także ministrowi za zaangażowanie w projekt i zapewnił o kontynuacji wysiłków na rzecz ulepszania oferty żłobków w Warszawie.
W najbliższym czasie planowane jest otwarcie kolejnych dwóch placówek w Warszawie – na Woli (ul. Ludwiki i ul. Kasprzaka) oraz na Ochocie przy ul. Korotyńskiego. Łącznie, będą mogły one pomieścić 450 dzieci.
Wiceministra Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podkreśliła najwyższy standard opieki w warszawskich żłobkach i wyraziła nadzieję, że taki poziom zostanie osiągnięty na terenie całego kraju. Podkreśliła wagę gwarancji dobrej jakości opieki zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa rodziców i umożliwia im łączenie życia rodzinnego z aktywnościami zawodowymi.
Warszawa corocznie przeprowadza badania opinii rodziców na temat funkcjonowania żłobków. Wyniki tych badań skłoniły do wprowadzenia aplikacji mobilnej „Warszawskie Żłobki” oraz zmiany systemu rekrutacji i aktualizacji stron internetowych. Warszawskie placówki otrzymują wysokie oceny w anketach, które konsekwentnie utrzymują się na tym samym poziomie przez ostatnie lata.
Personel żłobków codziennie organizuje różnorodne zajęcia i zabawy dla dzieci, promując ich rozwój ruchowy, kulturalny, plastyczny czy muzyczny. Program jest oparty na najnowszych osiągnięciach pedagogiki i psychologii małego dziecka, a zabawa jest traktowana jako najważniejsza aktywność w życiu dziecka.
Rządowy Program „Aktywny Rodzic/Aktywnie w Żłobku” przewiduje zmiany w finansowaniu opieki nad dziećmi do lat 3. Warszawskie żłobki pozostaną darmowe, jednak zmieni się sposób pokrywania kosztów ich funkcjonowania.
„Aktywnie w żłobku” będzie świadczeniem kierowanym do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Rodzicom przysługiwać będzie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.
Nowe przepisy wprowadzają również limit wysokości opłat żłobkowych, którego przekroczenie wykluczy daną instytucję opieki z procesu przyznawania świadczenia „aktywnie w żłobku”. Ta regulacja ma zapobiec sytuacji, w której wprowadzenie nowego świadczenia spowodowałoby znaczny wzrost opłat za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna.
Świadczenia „aktywny rodzic” będą realizowane od 1 października 2024 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.