Spektakularne wydarzenia na 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Rozpoczynający się 24 sierpnia sobotę, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, przyciąga widzów różnorodnym programem, składającym się z koncertów, spektakli, wystaw, spacerów i spotkań z pisarzami. W jego ramach odbędzie się ponad 100 wydarzeń, a festiwal potrwa do 1 września. Tym samym jest to już 21. edycja tego popularnego wydarzenia kulturalnego.
Podczas festiwalu artystów na scenie możemy zobaczyć z takich krajów jak Polska, Austria, Niemcy, Izrael czy Stany Zjednoczone. Wśród nich znajdują się tacy wykonawcy jak Big Bike Orchestra, również znany jako Orkiestra na Dużym Rowerze, rewolucyjny kobiecy zespół folkowy Svahy oraz Duet Patryka Zakrockiego czy austriacki zespół klezmerowski Die Hawaras. Symcha Keller wraz ze swoim zespołem zaprasza na muzyczną podróż do świata mistycznego ruchu Chasydów.
Festiwalowe wydarzenia rozgrywają się w takich miejscach jak Teatr Żydowski, Scena Letnia przy ulicy Senatorskiej 35 oraz Kościół Franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy. W tych lokalizacjach znaleźć można różnorodne projekty, jak na przykład koncert poetycki „Śpiew za drutami” czy prezentacje młodych aktorek Teatru Żydowskiego.
W Kościele Franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy odbędzie się koncert klasyczny, podczas którego usłyszymy utwory niemieckiego kompozytora żydowskiego pochodzenia Feliksa Mendelssohna i Ludwiga van Beethovena, które zostaną wykonane przez Royal String Quartet.
Podczas festiwalu nie zabraknie też wspólnej kolacji szabatowej, która odbędzie się 30 sierpnia na Placu Grzybowskim. Tam też, po uroczystym wieczorze Szabat Szalom, odbędzie się plenerowy koncert Noc Klezmerów z udziałem zespołu KROKE.
Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaprosili do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej międzynarodowego skrzypka i kompozytora Arę Malikiana. Ten hiszpański artysta ormiańskiego pochodzenia zdobył liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia.
Festiwal Warszawa Singera to wydarzenie kulturalne odbywające się na cześć noblisty żydowskiego Izaaca Beshevisa Singera. Festiwal jest z jednej strony hołdem dla tradycji żydowskiej i kultury jidysz, z drugiej zaś stanowi element współczesnej sceny kulturalnej.