Warszawa wita wiosnę: 36 tys. kwiatów na przystankach i 58 tys. w parkach

Warszawa wita wiosnę: 36 tys. kwiatów na przystankach i 58 tys. w parkach

W Warszawie nadszedł czas na wiosenne dekoracje. Mieszkańcy mogą spodziewać się pojawić się pierwszych bratków i tulipanów. Na warszawskich pętlach komunikacji miejskiej, można podziwiać aż 36 tysięcy tych kwiatów. Tymczasem, kolejne 58 tysięcy roślin zostanie zasadzonych na terenach zieleni miejskiej, takich jak parki czy pasy drogowe.

Przystrojenie przystanków autobusowych i tramwajowych kwiatami oznacza dla mieszkańców stolicy symboliczne zakończenie zimy. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) jest odpowiedzialny za te roślinne aranżacje. W tym roku, na wiosnę, ZOM zaplanował posadzić na krańcach stolicy aż 36 tysięcy tulipanów i bratków.

Na dziewięciu warszawskich pętlach, pasażerowie będą mieli okazję podziwiać kolorowe kompozycje utworzone z 11 tysięcy bratków. W tym sezonie, ZOM wybrał dwie odmiany tych kwiatów: wielkokwiatową i zwisającą. Bratki są znane ze swojej szybkiej adaptacji do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak przymrozki, intensywne deszcze czy też duże nasłonecznienie.

Na krańcach autobusowych Witolin i Dworzec Wschodni oraz tramwajowej na Marymoncie, mieszkańcy zobaczą zakwitające 25 tysięcy tulipanów. Cebule tych kwiatów zostały posadzone przez ZOM w nowych, wcześniej nieukwieconych miejscach.

Wiosenne kwiaty są sadzone nie tylko na przystankach. Miejski Zarząd Zieleni zajmuje się wysadzaniem roślin na pasach drogowych i w parkach. W tym roku pojawi się tam 58 tysięcy nowych roślin, w tym stokrotki, laki, niezapominajki czy bratki. Te ostatnie będą ozdabiać napis #NIEZAPOMINAJMY umieszczony na skarpie przy pomniku Nike, by uczcić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Warszawa przygotowała również specjalne miejsca do podziwiania kwiatów. Będą to między innymi parki: Praski, Żeromskiego, Ujazdowski czy Ogród Saski. Kwiatowe aranżacje będą także widoczne przy głównych ulicach miasta.

Zarząd Oczyszczania Miasta planuje przeprowadzić rotację roślin zgodnie z porą roku. W sumie, na przystankach ma znaleźć się około 83 tysiące kwiatów. Po wiosennych bratkach pojawią się letnie begonie i pelargonie, a jesienią – kapusty ozdobne, wrzosy oraz cebulki tulipanów na przyszły rok.