Warszawa się zieleni… z dumy

Warszawa się zieleni… z dumy

Przyświecając hasłu „Zieleń zamiast betonu”, Warszawa podejmuje działania mające na celu zazielenienie przestrzeni w mieście. W ciągu ostatnich lat, stopniowo zastępuje się betonowe i asfaltowe powierzchnie roślinnością. Tylko w zeszłym roku, w stolicy przekształcono niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych terenów z betonu na zielone obszary.

Czy miejskie podwórka mogą być pełne zieleni zamiast betonu? Okazuje się, że tak, o czym świadczą sukcesy stołecznych dzielnic. W roku 2022 na Woli przeprowadzono taką przemianę na 7 podwórkach, natomiast w Śródmieściu na 12. W latach 2018-2023 planuje się rozbetonowanie aż 37 podwórek w tej drugiej dzielnicy. Prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził dwie z tych lokalizacji – jedną przed przekształceniami, a drugą po przemianie w zielone przestrzenie.

„Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek” – mówi Rafał Trzaskowski.