Warszawa – miasto wsparcia dla przyszłych i obecnych mam. Oferty na Dzień Matki
26 maja, w związku z obchodzonym Dniem Matki, Warszawa ogłasza wsparcie dla przyszłych i aktualnych mam. Kobiety starające się o potomstwo mają możliwość skorzystania z miejskiego programu in vitro. Dodatkowo, Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet gwarantuje kompleksową opiekę medyczną dla kobiet w każdym wieku. Stolica proponuje również szereg bezpłatnych usług takich jak szkoły rodzenia czy opieka nad najmłodszymi w postaci darmowych miejsc w żłobkach i przedszkolach.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla znaczenie wsparcia materek i kobiet w stolicy, zapewniając im zdrowie, radość i pomoc w realizacji marzeń. Miasto od lat finansuje program leczenia niepłodności, dzięki któremu urodziło się już około 2,5 tysiąca dzieci. Co więcej, otworzyliśmy pierwszą miejską poradnię leczenia niepłodności i stworzyliśmy Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Zapewniamy także darmowe szczepienia i programy zdrowotne. W ostatnich latach powstało 17 tysięcy nowych miejsc opieki w żłobkach i 26 nowych przedszkoli – uzupełnia prezydent Trzaskowski.
Działalność miejskiej poradni leczenia niepłodności została zainaugurowana przez prezydenta Trzaskowskiego w marcu 2024 roku. Poradnia znajduje się w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie i jest pierwszym krokiem do utworzenia pierwszego w Polsce, samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro. Oprócz leczenia niepłodności, placówka oferuje wsparcie dla pacjentów zmagających się z nowotworami, którzy chcieliby zachować płodność poprzez zamrożenie komórek rozrodczych.
Warszawa to jedno z pierwszych miast w Polsce, które finansuje program leczenia niepłodności, działający od 2017 roku. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 57 milionów złotych, a tylko od początku 2024 roku wydano już blisko 3,3 miliona złotych – podsumowuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna za obszar zdrowia. Dodatkowo, Warszawa finansuje bezpłatne szkoły rodzenia – edukacyjne zajęcia dotyczące przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem.
Przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz w placówkach z oddziałami tego typu. Trzy z miejskich szpitali (Szpital Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oferują możliwość skorzystania z znieczulenia podczas porodu.
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet (WIZK), otworzony w 2023 roku, zapewnia kompleksową opiekę medyczną dla kobiet w każdym wieku. W placówce przy ulicy Inflanckiej działają trzy poradnie ginekologiczno-położnicze, poradnia endokrynologii ginekologicznej oraz poradnia dla dziewczynek. WIZK specjalizuje się również w małoinwazyjnych operacjach ginekologicznych.
Z myślą o kobietach ze szczególnymi potrzebami, miejskie szpitale wyposażono w fotele ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnością ruchową. Warszawa oferuje również bezpłatne szczepienia – zarówno dla małych dzieci, nastolatków przeciwko HPV, jak i dla seniorów przeciw grypie sezonowej.
Ze wsparcie powrotu kobiet do aktywności zawodowej, Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło program bezpłatnych żłobków. W latach 2019-2023 zakończono 15 inwestycji żłobkowych, w tym 5 modernizacji istniejących placówek i 10 nowych żłobków. Dodatkowo od 2019 roku miasto wybudowało dokładnie 26 nowych przedszkoli w 12 różnych dzielnicach.