Uwaga na oszustwa! Kobieta straciła 7 tys. zł podczas sprzedaży podręczników przez internet

Uwaga na oszustwa! Kobieta straciła 7 tys. zł podczas sprzedaży podręczników przez internet

Pewna mieszkanka powiatu garwolińskiego w woj. mazowieckim została oszukana podczas próby sprzedaży podręczników przez portal społecznościowy. Kobieta wystawiła ogłoszenie, którego przedmiotem były niepotrzebne już książki. Niestety, transakcja zakończyła się dla niej bardzo niekorzystnie – straciła aż 7 tys. zł.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, podkomisarz Małgorzata Pychner, poinformowała o szczegółach tego zdarzenia. Zgłoszenie o podejrzanym incydencie wpłynęło do komendy w środę. Potencjalny nabywca podręczników skontaktował się ze sprzedającą za pośrednictwem komunikatora internetowego i przesłał jej link do strony rzekomej firmy kurierskiej.

Kobieta kliknęła w otrzymany link, który przekierował ją na stronę banku, gdzie podała swoje dane bankowe. Niestety, zamiast otrzymać zapłatę za podręczniki, z jej konta zrealizowano dwie wypłaty w Dublinie, na łączną sumę blisko 7 tys. zł.

Policja opublikowała tę historię, mając na celu uświadomienie wszystkim osobom decydującym się sprzedawać niepotrzebne podręczniki przez internet, jak ważne jest zachowanie ostrożności. Funkcjonariusze apelują o staranne weryfikowanie wiarygodności osób kontaktujących się za pośrednictwem portali sprzedażowych oraz o unikanie otwierania podejrzanych linków.

Ostrzeżenia dotyczą również podawania danych do logowania do bankowości elektronicznej oraz informacji związanych z kartami płatniczymi. Jak podkreśliła policjantka, osoba dysponująca takimi danymi jest w stanie zarządzać naszym kontem jak własnym i wykonywać z niego różne operacje finansowe, co prowadzi do ryzyka utraty zgromadzonych na nim oszczędności.