Trzech Gruzinów przyłapanych na gorącym uczynku: Kradzież metoda "na kolec"

Trzech Gruzinów przyłapanych na gorącym uczynku: Kradzież metoda "na kolec"

Zaledwie trzy dni po dokonaniu przestępstwa, grodziska policja aresztowała trójkę mężczyzn oskarżonych o zdefraudowanie środków finansowych. Przestępcy zastosowali tzw. metodę „na kolec”, kradnąc pieniądze z otwartego pojazdu. Wszyscy trzej sprawcy pochodzą z Gruzji, przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karom w formie grzywny. Za kradzież mogą jednak grozić surowsze kary – nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Detektywi z Grodziska, którzy prowadzili śledztwo w sprawie tejże kradzieży ze samochodu, szybko zidentyfikowali pojazd, którym mogli przemieszczać się sprawcy. Podczas gdy trójka podejrzanych przemierzała ulice Warszawy swoim fordem, zostali oni aresztowani przez lokalną policję. Funkcjonariusze grodziscy natychmiast przejęli kontrolę nad zabezpieczonym pojazdem i przeprowadzili badanie jego pasażerów – mężczyzn w wieku 44, 49 oraz 50 lat. W środku auta znaleźli różne narzędzia mogące posłużyć do przebijania kół innych samochodów.

Podczas dalszego prowadzenia dochodzenia, funkcjonariusze potwierdzili, że zatrzymani obywatele Gruzji byli zaangażowani w dokonanie kradzieży na terenie miasta. Metoda polegała na przebiciu opony w jeepie, a następnie podążaniu za nim z nadzieją, że kierowca zostawi otwarte drzwi podczas sprawdzania awarii. Właściciel parkował swój pojazd na terenie firmy, w której pracował i nie zamykał go. Po pewnym czasie zauważył brakujące pieniądze z portfela oraz przebitą oponę.

Wszyscy trzej mężczyźni zostali oskarżeni o kradzież. Przyznali się do współudziału w nielegalnej działalności i zastosowania metody „na kolec” , a również dobrowolnie zgodzili się na zapłatę grzywny. 49-letni mężczyzna ponadto odpowie za wykroczenie polegające na uszkodzeniu pojazdu.

Chcielibyśmy przypomnieć kierowcom o konieczności zamykania samochodów oraz nie pozostawiania w nich cennych przedmiotów czy dokumentów, nawet jeżeli to na chwilę. Gdy pojazd niespodziewanie ulega awarii, najlepiej jest znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania i organizowania pomocy, jednocześnie obserwując otoczenie. Warto pamiętać, że niespodziewana awaria nie zawsze jest przypadkowa – metoda „na kolec” jest często stosowana przez złodziei do kradzieży pojazdów lub rzeczy z ich wnętrza.