Świętowanie Dnia Kobiet w Warszawie pełne kulturalnych atrakcji

Świętowanie Dnia Kobiet w Warszawie pełne kulturalnych atrakcji

W związku z nadchodzącym Dniem Kobiet, warszawskie instytucje kulturalne przygotowały bogatą ofertę wydarzeń. Od wystawy plenerowej poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie, poprzez spektakle i koncerty, aż po zabawy z literaturą – wszystko dla uczczenia roli kobiet w kulturze i społeczeństwie.

8 marca odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej na ulicy Krakowskie Przedmieście 66, którego tematem przewodnim będzie życie i działalność Marii Skłodowskiej-Curie. Wydarzenie to jest szczególnie ważne, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica przyznania tej wybitnej uczony dwukrotnie laureatki Nagrody Nobla tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy oraz 90. rocznica jej śmierci. Ekspozycja będzie zawierać fotografie z życia Skłodowskiej-Curie, ilustrujące jej dzieciństwo, młodość, a także okres emigracji, studiów i pracy nad promieniotwórczością.

7 marca Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizuje spotkanie związane z „herstorycznością”, czyli podejściem do badania historii skupiającym się na wkładzie i perspektywie kobiet. Debatę poprowadzi Sylwia Chutnik, a wśród prelegentek znajdą się m.in. historyczka dr Dobrochna Kałwa oraz kuratorka wystawy Jolanta Wiśniewska. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad tradycyjnym podziałem ról płciowych i różnorodnością kobiecych reakcji na te role.

W Komunie Warszawa, tuż przed Dniem Kobiet odbędzie się spektakl „Dziewczyny” w reżyserii Gosi Wdowik, będący kontynuacją spektaklu „Dziewczynki” z 2016 roku. 8 marca tego samego dnia Komuna Warszawa zaprasza również na wydarzenie pod hasłem Girls and Queers to the Front, które obejmuje koncert, performans i instalację artystyczną.

Z okazji święta, w Big Book Cafe MDM odbędzie się spotkanie pisarek, dziennikarek i wydawczyń, które będą rywalizować w „Kalamburach Literackich”. Będzie to kolejna edycja tego popularnego wydarzenia, polegającego na zgadywaniu tytułów książek. Czas, dowcip i duch siostrzeństwa mają być kluczowe dla tego wydarzenia.