Święto Zmarłych: straż miejska zapobiega przestępstwom na cmentarzach

Święto Zmarłych: straż miejska zapobiega przestępstwom na cmentarzach

Okres obchodów Wszystkich Świętych to czas, kiedy zwiększa się ruch na drogach oraz liczba odwiedzających cmentarze. Tym samym rośnie ryzyko wystąpienia szeregu zagrożeń, takich jak kradzieże kieszonkowe, dewastacja nagrobków czy zgubienie się wśród grobów. Warszawscy strażnicy miejscy ruszają jednak z pomocą, organizując akcje prewencyjne „Hiena” i „Znicz”. Ich działania mają na celu zabezpieczenie bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze. Rozpoczęcie akcji zaplanowano na 27 października.

Podczas Święta Zmarłych wiele osób udaje się na cmentarze w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach swoich bliskich. Skupienie na tych czynnościach oraz tłok często powodują, że ludzie stają się nieostrożni i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Takie okoliczności są doskonałą okazją dla złodziei, którzy wykorzystują ten czas na swoje przestępcze działania.

Zatłoczone alejki cmentarne stanowią idealne warunki dla kieszonkowców, którzy często wybierają jako swoje ofiary starsze osoby. Ponadto, samochody pozostawiane na parkingach podczas odwiedzin cmentarza są narażone na działania włamywaczy, którzy nie wahają się rozbijać szyb w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. W ramach akcji „Hiena” warszawscy strażnicy miejscy podejmują działania mające na celu zapobieganie tego typu incydentom.

Kilkaset funkcjonariuszy zostanie skierowanych do kontroli stołecznych cmentarzy i terenów przyległych. Patrole będą prowadzone również po zmroku, dzięki czemu możliwe będzie monitorowanie sytuacji także nocą. W tym celu strażnicy zostaną wyposażeni w noktowizory, które umożliwią im obserwację terenu w ciemności. Skuteczność takiego rozwiązania potwierdzają doświadczenia z poprzednich lat.