Strefa Czystego Transportu pojawi się w Warszawie

Strefa Czystego Transportu pojawi się w Warszawie

Warszawa planuje w przyszłym roku zbudować czystą strefę tranzytową, aby ograniczyć wysoce zanieczyszczające środowisko pojazdy. Od teraz mieszkańcy będą mogli zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzeni. Spotkania publiczne odbędą się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
Za takim pomysłem opowiada się 80 procent mieszkańców. I jak mówi prezydent miasta Rafał Trzaskowski: „Warszawa poważnie traktuje swoje zobowiązania zarówno wobec mieszkańców, jak i przepisów prawa, dlatego chcemy uruchomić strefę czystego transportu w stolicy w połowie 2024 roku”.
25 stycznia rozpoczęła się publiczna dyskusja, podczas której omówiona został obszar strefy czystego transportu. Mówiono również o terminach jej wdrożenia, a także wymaganiach czy cechach dla wybranych grup osób czy pojazdów. Rozmowy te będą trwały przez następne trzy miesiące.
Strefa ta to specjalne miejsce, po którym mogą poruszać się tylko samochody spełniające odpowiednie normy emisji spalin. SCT to metoda stosowana od wielu lat w Europie w celu poprawy jakości powietrza w miastach i ochrony zdrowia ich mieszkańców. W Europie jest ponad 320 takich miejsc, większość z nich w Niemczech i we Włoszech.