Obowiązkowe szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć

Obowiązkowe szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć

Właściciele czworonogów muszą pamiętać o tym, że wraz z przygarnięciem psa w ich życiu pojawią się nowe obowiązki. Należą do nich między innymi szczepienia zasadnicze, które są obowiązkowe i powinny mieć miejsce raz w roku. Jest to przede wszystkim szczepienie przeciwko wściekliźnie, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy pies niespodziewanie zaatakowałby inne zwierzę lub człowieka. Do szczepień zasadniczych zalicza się również szczepienie psa przeciwko chorobie Rubartha, parwowirozie i nosówce.

  1. Czym są szczepienia zasadnicze?
  2. Jakie szczepienia dodatkowe dla psa?
  3. Gdzie można umówić się na szczepienie psa?

Jeżeli chodzi o szczepienia podstawowe, najważniejsze jest oczywiście to przeciwko wściekliźnie. Za jego brak właściciel może zostać ukarany grzywną na kwotę do 5 000 PLN. Pierwsze szczepienie powinno zostać przeprowadzone pomiędzy 6 a 9 tygodniem. Następnie należy je powtarzać co roku. Warto również zastanowić się nad tym, czy dla bezpieczeństwa i zdrowia czworonoga nie zapisać go na szczepienia dodatkowe. Te jednak nie są wymagane przepisami i mogą być uzależnione od aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia.

Czym są szczepienia zasadnicze?

Niektórzy właściciele zwierząt zastanawiają się nad tym, czy warto w ogóle udać się na pierwsze szczepienie psa, jeżeli zwierzę przez cały czas przebywa na ogrodzonej działce w pobliżu domu lub po prostu nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Trzeba pamiętać, że podstawowym celem szczepień zasadniczych i zarazem argumentem, aby zapoznać się z listą przedstawiającą, na co szczepić psa i umówić się na wizytę u weterynarza jest zapewnienie zwierzęciu ochrony. Obowiązkowe szczepienia szczeniąt oraz dorosłych psów pozwalają uniknąć ryzyka zachorowania na wiele poważnych chorób. Szczepienia ochronne mogą nawet przesądzić o życiu zwierzaka.

Jakie szczepienia dodatkowe dla psa?

Jednym z najpopularniejszych szczepień dodatkowych jest szczepienie przeciwko leptospirozie. Jeżeli komuś zależy na pełnej ochronie zdrowia zwierząt, powinien również uwzględnić kilka dodatkowych szczepień psów. Przykładem takiego szczepienia psa jest zabezpieczenie przeciwko zakaźnemu zapaleniu tchawicy oraz grzybicy skóry.

Gdzie można umówić się na szczepienie psa?

Jeżeli szukasz zaufanych weterynarzy w Warszawie, to sprawdź: https://apetete.pl/weterynarz/warszawa, gdzie można znaleźć adresy najlepszych specjalistów. Możesz tu szczepić szczeniaka lub dorosłego psa, a w razie potrzeby doświadczony weterynarz przygotuje kalendarz szczepienia psa, aby nie pominąć niczego istotnego.