Stolica poszerza możliwości utylizacji odpadów elektronicznych

Stolica poszerza możliwości utylizacji odpadów elektronicznych

Warszawa wprowadza Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE), które mają za zadanie wesprzeć proces recyklingu wartościowych surowców oraz ochronę środowiska. W ramach realizacji projektu, planowane jest nabycie i rozmieszczenie 55 specjalistycznych pojemników na elektrośmieci w różnych lokalizacjach miasta. Wcześniej, MPE były dostępne tylko na terenach Bemowa, Bielan oraz Woli. Ostatnio jednak, punkty te zostały zainstalowane również w Białołęce, Mokotowie, Pradze-Północ, Rembertowie oraz Śródmieściu. Aktualne mapę lokalizacji MPE można znaleźć na stronie Warszawa19115.

Do pojemników MPE można wrzucać niewielkie elektroodpady, takie jak komórki, ładowarki, energooszczędne żarówki LED, tonery do drukarek, baterie i akumulatory, a także uszkodzone drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Ważne jest jednak, aby nie wrzucać do nich sprzętu wielkogabarytowego takiego jak lodówki czy pralki, ani urządzeń zawierających rtęć lub freon.

MPE to tylko jeden z wielu możliwości, jakie oferuje stolica dla pozbycia się elektroodpadów. Większe sprzęty można przekazać do utylizacji w sklepach z elektroniką, na PSZOK-ach, MPSZOK-ach lub Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko. Ponadto miasto organizuje regularne akcje wymiany elektrośmieci na sadzonki.

Elektrośmieci są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają substancje szkodliwe, które mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza. Jednocześnie stanowią cenne źródło surowców do recyklingu – na przykład z jednej tony zużytych telefonów komórkowych można odzyskać nawet 300 gram złota.