Stare Miasto w Warszawie rozkwita na trzy dni ze 100 wydarzeniami kulturalnymi na 71. urodziny

Stare Miasto w Warszawie rozkwita na trzy dni ze 100 wydarzeniami kulturalnymi na 71. urodziny

Nadchodzący weekend przemieni historyczne Stare Miasto w Warszawie w tętniące życiem centrum kultury stolicy. Z racji obchodów 71. rocznicy istnienia Starówki, czterdzieści różnych instytucji przygotowało prawie setkę różnorodnych wydarzeń kulturalnych. W programie znajdują się między innymi koncerty, spacery, warsztaty i wgląd do studiów artystycznych. Trzydniowe uroczystości potrwają od 19 do 21 lipca.

Inicjatywa zorganizowania hucznych obchodów powstała przed rokiem, by uczcić siedemdziesiątą rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta i przyległych ulic, które oddano do użytku publicznego dokładnie 22 lipca 1953 roku. Powodzenie tamtych świętowania sprawiło, że ta inicjatywa ma wielką szansę na stałe zagościć w kalendarzu najważniejszych imprez Warszawy.

Sukces ubiegłorocznego święta Starówki, przejawiający się w znacznej ilości zainteresowanych uczestników, pokazał jak ważnym jest to wydarzenie dla mieszkańców stolicy. Wielu z nich miało okazje poznać bogatą ofertę kulturalną, którą na co dzień proponuje 40 instytucji działających w tej części miasta. „Jestem niesłychanie zadowolona, że udało się utrzymać ten entuzjazm, który narodził się w ubiegłym roku dzięki współpracy wielu miejsc. Kontynuujemy nasze wspólne wysiłki jako Grupa Starówka – nieformalna sieć instytucji staromiejskich i wracamy z jeszcze większą mocą” – mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, która nadzoruje organizację wydarzenia.

W tym roku świętowanie odbędzie się od piątku 19 lipca do niedzieli 21 lipca. Planowane są niemal 100 różnorodnych wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie, spotkania, wystawy, potańcówki czy wielokulturowe śniadanie. Wśród atrakcji warto zwrócić uwagę na koncert popularnego zespołu Molesta Ewenement, obchody 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego oraz występ Aga Zaryan Quintet podczas 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Początek niedzieli 21 lipca oznacza wielokulturowe śniadanie w ramach cyklu Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowowarszawską. Sprzed Muzeum Warszawy odbędzie się śniadanie w stylu latynoskim, które poprowadzi José Torres, kubańsko-polski muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, lider pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical.

Większość proponowanych atrakcji jest darmowych. W przypadku niektórych wydarzeń konieczna jest wcześniejsza rejestracja.