Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej oszukującej metodą „na policjanta” i „na wypadek” przez warszawską policję
Miejska Policja Kryminalna w Warszawie uderzyła w zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w oszustwach typu „na policjanta” i „na wypadek”. Operacja została przeprowadzona w dwóch regionach kraju – mazowieckim i łódzkim, a jej efektem było zatrzymanie 13 osób, w tym tzw. „telefonistów”, „logistyków” i „odbieraków”. Wszystkie te osoby były konfrontowane z zarzutami ich udziału w grupie przestępczej podczas przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Przestępcza siatka, którą udało się rozbić policjantom z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji kilka dni temu, działała według wzorca długo znanej metody oszustwa „na policjanta” i „na wypadek”. Oszuści dzwonili do swoich ofiar, informując je o rzekomych akcjach policyjnych skierowanych przeciwko defraudantom bankowym lub o domniemanych wypadkach z udziałem ich krewnych. Potem domagali się od nich pieniędzy i cennych przedmiotów. Ofiary, zazwyczaj starsze osoby, często oddawały im swoje oszczędności z całego życia. W ten sposób w ciągu nieco ponad roku – od lutego 2023 do marca tego roku – przestępcy oszukali przynajmniej 34 osoby, co dało im łącznie prawie 700 tysięcy złotych.
Podczas tej rozległej operacji, policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, wspomagani przez funkcjonariuszy stołecznego Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, CPKP BOA oraz policjantów SPKP w Warszawie, Kielcach, Łodzi, Białymstoku, Lublinie i Radomiu, jednocześnie wkroczyli do mieszkań i zatrzymali 13 osób składających się na grupę przestępczą specjalizującą się w oszustwach.
Wśród nich byli ludzie pełniący różne funkcje w strukturze organizacji. Dwie osoby w wieku 23 lat oraz jedna w wieku 28 lat zajmowały się kontaktowaniem z ofiarami telefonicznie. Kolejne osiem osób, w wieku od 18 do 68 lat, było odpowiedzialnych za logistykę. Natomiast dwie osoby – 22-latek i 25-latek – byli odpowiedzialni za odbiór pieniędzy od ofiar.
Podczas interwencji, oprócz telefonów komórkowych i kart SIM, policjanci zabezpieczyli znaczną ilość gotówki w różnych walutach, biżuterię, cenne zegarki, a także broń gazową.
Podczas przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, zatrzymanym przedstawiono zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w oszustwach. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące wobec 11 zatrzymanych osób. Dwóch podejrzanych zostało umieszczone pod policyjnym nadzorem.
Jeżeli zostaną skazani, grozi im kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.