Julia Keilowa: Twórczość projektantki odznaczającej się elegancją i proporcją

Julia Keilowa: Twórczość projektantki odznaczającej się elegancją i proporcją

Już niebawem, od 21 marca do 1 września 2024 r., Muzeum Warszawy otworzy swoje drzwi dla entuzjastów sztuki, by zaprezentować twórczość Julii Keilowej – wybitnej projektantki przedmiotów codziennego użytku. Głównymi eksponatami wystawy będą jej charakterystyczne projekty, takie jak kulista cukiernica, dekoracyjny talerz z trzema trójkątnymi elementami oraz trójsierpowa patera.

Keilowa, założycielka przełomowych form w przedmiotach codziennego użytku, urodziła się w Stryju, obecnie na Ukrainie, w żydowskiej rodzinie. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie i Wiedniu, w 1922 roku poślubiła Ignacego Keila i przeniosła się do Warszawy. W 1925 roku rozpoczęła studia na wydziale rzeźby w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych.

Począwszy od 1932 roku, Keilowa nawiązała współpracę z firmą platerniczą Fraget w Warszawie, a potem także z Norblinem i Bracia Henneberg. Jej art déco projekty szybko zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i klientów. Poza tym, prowadziła własną pracownię metaloplastyczną i aktywnie uczestniczyła w kulturalnym życiu stolicy, zdobywając nagrody za swoje rzeźby i przedmioty użytkowe prezentowane na wystawach krajowych i międzynarodowych. W 1938 roku miała swoją indywidualną wystawę designu.

Keilowa uciekła do Lwowa po wybuchu II wojny światowej, gdzie prowadziła pracownię ceramiki. Niestety, po dwóch latach powróciła do Warszawy i musiała się ukrywać poza gettem. W 1942 roku została brutalnie zamordowana przez gestapo.

Jednak pomimo tragicznego losu, twórczość Keilowej przez całą karierę stanowiła ciekawe spięcie między sztuką wysoką a użytkową. Jako ikona polskiego designu II Rzeczypospolitej, jej prace miały na celu wspieranie modernizacji nowo utworzonego państwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Jej twórczość jest teraz ceniona zarówno przez kolekcjonerów, jak i w publicznych oraz prywatnych zbiorach.

Wystawa w Muzeum Warszawy, będąca największą do tej pory prezentacją twórczości Keilowej, składa się z prawie 80 przedmiotów zaprojektowanych i wykonanych przez nią. Jej prace są wyraźnie stylizowane, z harmonijnymi kompozycjami opartymi na precyzyjnych proporcjach matematycznych, które łączą elegancję i rytmiczność.

W ramach tej wystawy, studenci warszawskiej ASP oraz School of Form zaprezentują ponad trzydzieści nowoczesnych projektów inspirowanych dokonaniami Keilowej. Wystawa będzie również okazją dla zwiedzających do spróbowania swoich sił w projektowaniu – przygotowane zostaną materiały do papieroplastyki na specjalnym stole-warsztacie.