Rodzaje sztucznej trawy. Idealne odwzorowanie trawy naturalnej

Rodzaje sztucznej trawy. Idealne odwzorowanie trawy naturalnej

Sztuczna trawa ogrodowa nie jest już w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym i stosować ją może dosłownie każdy. Duża popularność i powszechność tego rozwiązania nie sprawiły jednak, że inwestorzy wiedzą, jak się taką trawę powinno wybierać. Warto więc dowiedzieć się, jakie są jej rodzaje i czym się one charakteryzują. Co więcej, dobrze się również zorientować, jakie są najważniejsze zalety sztucznej trawy.

Czy warto wybierać sztuczną trawę?

Przed rozpoczęciem szczegółowej analizy konkretnych rodzajów sztucznej trawy ogrodowej i tego, czym się one charakteryzują, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, jakie są ogólnie zalety takiego produktu i co sprawia, że warto się nim zainteresować.
Każdy posiadacz ogrodu doskonale wie, że założenie trawnika nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim wymagane jest odpowiednie przygotowanie gleby, dokładne i precyzyjne rozsianie nasion trawy, a następnie częste ich podlewanie. Co więcej, gdy trawa już wyrośnie, należy szczególnie o nią dbać, czyli np. kosić na właściwą długość czy też podlewać o określonych godzinach.
Wszystkie powyższe sprawy powodują, że sztuczna trawa z rolki jest zwyczajnie lepszym wyborem. Nie tylko nie trzeba pod nią przygotować gruntu, lecz również nie pociąga ona za sobą żadnych działań pielęgnacyjnych. Takiej trawy się nie kosi, nie podlewa, ani też nie chroni się jej przed słońcem

Jakie są rodzaje trawy?

Pomimo ogromnych zalet, którymi charakteryzuje się sztuczna trawa z rolki, wiele osób zarzuca jej wadę w postaci kiepskiej jakość, zupełnie innej faktury oraz wyglądu od trawy prawdziwej. Jak się okazuje, jest to zupełna nieprawda, ponieważ dobierając odpowiedni rodzaj trawy, można uzyskać idealne odwzorowanie trawy naturalnej.
W zależności od tego, czy chce się mieć trawę odwzorowującą wygląd tej prawdziwej, czy też będącą podobną w dotyku, powinno się wybierać nieco inne modele. Co więcej, można również nabyć taki typ trawy, który nieco odbiegać będzie od tej naturalnej, lecz jednocześnie będzie niezwykle mocny i trwały. Najprościej sztuczną trawę podzielić pod kątem tego, jak wykonane są jej włókna. W tym wypadku ma się do czynienia z modelem opartym na włóknach monofilowych, a także fibrylowanych. Czym się one pomiędzy sobą różnią? Włókno monofilowe opiera się na pojedynczych pasemkach, składających się z dziesiątek mniejszych pasemek. Powoduje to, że taka trawa jest niezwykle delikatna i rewelacyjnie się prezentuje wizualnie. Jeśli natomiast chodzi o włókno fibrylowane, to w tym wypadku ma się do czynienia z ponacinaną i odpowiednio poskręcana taśmą o różnej długości. Takie rozwiązanie jest znacznie trwalsze i mocniejsze, przez co powszechnie wykorzystywane jest np. na boiskach piłkarskich, gdzie trawa poddawana jest ogromnemu obciążeniu.
Oczywiście to nie jedyny podział, który można zastosować, ponieważ sztuczne trawy dzielą się także pod kątem ich miękkości oraz długości. Wymienić tu więc można trawę Soft, która jest rewelacyjną trawą ozdobną lub też trawę Wonder, która świetnie odwzorowuje naturalną trawę w dotyku i z powodzenie może być stosowana na placach zabaw.