Restauracja historycznej kamienicy na Starym Mieście dowiedziona do końca
Prace konserwatorskie dotyczące unikalnej kamienicy zlokalizowanej na Rynku Starego Miasta pod numerem 21, która jest swoistym świadectwem średniowiecznej architektury, zostały zakończone. Renowacja objęła zarówno historyczny, gotycki portal, jak i części budynku powstałe po II wojnie światowej. Projekt był wspierany finansowo przez miasto, które przekazało na ten cel 93 tys. zł.
Portal ostrołukowy, datowany prawdopodobnie na XV wiek, stanowi prawdziwą ozdobę architektoniczną Starówki. Pomimo zniszczeń II wojny światowej udało mu się przetrwać. Został on uwzględniony w planach odbudowy kamienicy po wojennych zniszczeniach. Jego dolną część datuje się na koniec XV wieku, natomiast górną – na wcześniejszy okres. Nie ma jednak pewności co do dokładnej różnicy czasu pomiędzy nimi.
Podczas prac konserwatorskich zabezpieczono portal przed dalszym niszczeniem, usunięto nagromadzone zanieczyszczenia i wymieniono cementowe spoiny dodane wtórnie. Całość gotyckiego elementu oczyszczono za pomocą metody mikropiaskowania. Mniejsze ubytki uzupełniono przy użyciu barwionych zapraw mineralnych, natomiast większych braków dopełniono uzupełnieniami z cegły.
Powyżej portalu cała elewacja została pokryta tynkiem o różowo-brązowym odcieniu, który potwierdzono badaniami i zaakceptowano na posiedzeniu komisji konserwatorskiej.
Sgraffito, które ukazuje putta niosące rogi obfitości i zdobi najwyższy poziom budynku, było wcześniej pokryte dodatkową warstwą farby. Usunięcie tej warstwy było jednym z celów tegorocznej renowacji. Ze względu na konieczność wprowadzenia uzupełnień, kolorystyka sgraffito została ujednolicona poprzez zastosowanie farb laserunkowych.
Do prace konserwatorskie objęły także dekoracyjne, drewniane drzwi dwuskrzydłowe ozdobione ćwiekami, które prowadzą do wnętrza kamienicy. Stan tych drzwi przed rozpoczęciem prac był opłakany. Kompleksowa renowacja zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych drzwi została przeprowadzona w specjalistycznej pracowni.