Ranking najlepszych żłobków w Warszawie – 17. edycja plebiscytu wyłonia zwycięzców

Ranking najlepszych żłobków w Warszawie – 17. edycja plebiscytu wyłonia zwycięzców

Na przestrzeni 17 lat, rodzice z Warszawy mieli okazję wyrazić swoje preferencje dotyczące żłobków, które uważają za najbardziej przyjazne dla swoich pociech i całych rodzin. W tym roku, najwyżej ocenione przez opiekunów małych dzieci zostały placówki na Woli i Żoliborzu.

„Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że opieka żłobkowa w naszym mieście jest tak bardzo ceniona. Liczba dostępnych miejsc wzrosła ponad dwukrotnie, a co ważniejsze, utrzymujemy bezpłatne miejsca dla naszych mieszkańców”, podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. „Nasi opiekunowie oraz wychowawcy są nieocenieni w prowadzeniu tych placówek. Nie tylko osiągnęliśmy tzw. cel barceloński, ale również stale podnosimy jakość opieki i warunki pracy naszej kadry.”

Plebiscyt obejmował 183 placówki: 73 publiczne żłobki i 11 mini żłobków, 40 prywatnych żłobków i klubów dziecięcych oraz 59 dziennych opiekunów (19 publicznych i 40 niepublicznych). Głos oddało ponad 4,3 tysiąca rodziców.

Wyniki plebiscytu zostały podzielone na cztery kategorie. W kategorii żłobków publicznych, zwyciężył Żłobek nr 37 położony przy ul. Ożarowskiej 57 na Woli. Wśród niepublicznych placówek najwyżej oceniony został Żłobek Avocado, znajdujący się przy ulicy J. Sułkowskiego 22 na Żoliborzu. Tytuł „Super Dzienny Opiekun 2023” przypadł Iwonie Famulskiej z ulicy S. Majewskiego 18/28 w dzielnicy Ochota oraz punktowi Opieka Dzienna Radosny Dzieciak zlokalizowanemu przy ulicy Modlińskiej 379 w Białołęce.

Rozwój opieki żłobkowej jest konsekwencją decyzji, które podjął prezydent Rafał Trzaskowski. Już w 2020 roku osiągnięto tzw. cel barceloński, czyli zapewnienie 33% miejsc w żłobkach dla dzieci w wieku dwóch i trzech lat. Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło darmową opiekę żłobkową, co okazało się strzałem w dziesiątkę i realną pomocą dla rodzin. Do tej pory skorzystało z niej kilkadziesiąt tysięcy najmłodszych mieszkańców stolicy.

Na terenie Warszawy działają obecnie 74 publiczne żłobki, 12 mini-żłobków i 27 publicznych punktów dziennego opiekuna. Opieka jest zapewniona dla ponad 17 tysięcy dzieci. Z badań wynika, że jakość opieki żłobkowej w Warszawie jest najwyższa w kraju. Potwierdzają to rodzice, z czego aż 96 procent deklaruje zadowolenie z opieki nad ich pociechami.

Program opieki nad maluchami ciągle się rozwija. Planowane jest uruchomienie około 1200 nowych miejsc oraz nowych żłobków w dzielnicach takich jak Bemowo, Targówek, Wola, Wawer, Ochota i Białołęka. W ciągu ostatnich czterech lat otwarto 11 nowych placówek i wyremontowano 5 istniejących. W planach jest także otwarcie kolejnych czterech do końca bieżącej kadencji.