Prace nad trasą tramwajową do Wilanowa zmierzają ku końcowi – następne przestawki i plany na przyszłość

Prace nad trasą tramwajową do Wilanowa zmierzają ku końcowi – następne przestawki i plany na przyszłość

Wydaje się, że budowa trasy tramwajowej do Wilanowa jest coraz bliżej zakończenia. Twórcy tej inwestycji zakończyli prace na jednym ze skrzyżowań i zamierzają przemieścić swoje działania na drugą stronę tego miejsca. Przesunięcie dotyczy konkretnie skrzyżowania alei Wilanowskiej, ulicy Jana III Sobieskiego oraz alei Rzeczypospolitej i ma nastąpić w noc z 4 na 5 kwietnia.

Z tego powodu jedna z dróg na alei Wilanowskiej w kierunku Doliny Służewieckiej zostanie chwilowo zamknięta. Ruch pojazdów będzie jednak możliwy na drugiej jezdni, a przejazdy na nią zostaną umożliwione w tym samym miejscu. Podobnie jak do tej pory, kierujący będą mogli skręcić w lewo z alei Rzeczypospolitej na Mokotów i Dolinę Służewiecką lub jechać prosto lub w prawo. Dostępne będą również dwa pasy ruchu: skręt w lewo na Jana III Sobieskiego oraz pas do jazdy prosto i w prawo od strony Doliny Służewieckiej.

Dla tych, którzy jadą od strony centrum ulicą Jana III Sobieskiego, będą dostępne dwa pasy: jeden do skrętu w lewo w stronę ulicy Przyczółkowej i drugi do jazdy prosto i w prawo. Kierujący przyjeżdżający od strony Pałacu w Wilanowie znajdą natomiast jeden pas ruchu – prosto i w prawo.

Co ważne, przystosowano także przejścia dla pieszych po obu stronach skrzyżowania. Rowerzyści nadal będą mogli korzystać z przejazdu po stronie mokotowskiej alei Wilanowskiej, a dodatkowo udostępniony zostanie nowy przejazd po stronie wilanowskiej alei Rzeczypospolitej. Przystanek na alei Wilanowskiej wróci za skrzyżowanie, gdzie ponownie będzie zatrzymywać się linia 217. Trasy autobusów nie ulegną zmianie.

W międzyczasie, ostatnie prace związane z asfaltowaniem na ulicy Gagarina oznaczają bliskie zakończenie budowy trasy tramwajowej i kolektora. Od 8 kwietnia będzie układana warstwa ścieralna nawierzchni na pierwszym odcinku drogi.

Na maj przewiduje się kolejne modyfikacje organizacji ruchu na Dolnym Mokotowie. Wykonawca planuje wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Spacerowej. W tym samym miesiącu ma także zostać otwarty wlot Chełmskiej, a prace mają zostać przeniesione na drugą część skrzyżowania.

Na koniec, firma Budimex, która jest wykonawcą trasy tramwajowej do Wilanowa, zapewnia, że do końca kwietnia pierwszy tramwaj techniczny pojedzie ulicą Gagarina. Po rozpoczęciu roku szkolnego we wrześniu, pasażerowie powinni móc dotrzeć tramwajem do Wilanowa. Przystanek będzie zlokalizowany przy Branickiego.