Postępy w pracach nad budową stacji metra Karolin: drążenie tuneli rozpocznie się latem przyszłego roku
Na budowie nowej stacji metra, o nazwie Karolin, intensywnie trwają prace ziemne. Od kilku dni na miejscu realizowany jest wykop podstropowy pierwszego piętra stacji, który w przyszłości będzie gościć przejścia podziemne oraz bramki biletowe. W planach jest rozpoczęcie drążenia tuneli podziemnej kolejki od tego miejsca latem przyszłego roku.
Karolin, oznaczona jako stacja C01, to przyszła pierwsza stacja pasażerska na ostatnim etapie budowy linii M2. Jej lokalizacja to skrzyżowanie ulic Połczyńskiej i Sochaczewskiej. Ze względu na obecność komory rozjazdowej, umożliwiającej płynne nawroty składów metra w trakcie eksploatacji, jest to jeden z większych obiektów na tej linii.
Stacja ta ma też kluczowe znaczenie dla dalszych prac przy budowie metra. To tutaj zaplanowano szyb startowy dla potężnych maszyn TBM, które będą odpowiedzialne za drążenie tuneli dla podziemnej kolei. Z tego powodu wykop podstropowy na stacji Karolin musi być ukończony jako pierwszy, co umożliwi wiosną przyszłego roku opuszczenie pod powierzchnię ziemi elementów tarcz maszyn TBM, a następnie rozpoczęcie ich montażu.
Planowana długość stacji Karolin wynosi około 430 metrów, a szerokość przekracza 20 metrów. Obecnie trwają prace związane z wydobywaniem gruntu do poziomu -1, co odpowiada przyszłej antresoli stacji. W tym etapie z wykopu podstropowego musi zostać usunięte prawie 43 tys. m³ ziemi przez otwór technologiczny. W sumie z terenu stacji będzie trzeba usunąć blisko 110 tys. m³ gruntu.
Prace dotyczące wydobywania gruntu w szybie startowym do poziomu -1 mają trwać do końca stycznia 2024 r. Natomiast budowniczowie metra planują zejście o piętro niżej wiosną przyszłego roku. Na innych budowach na bemowskim odcinku linii M2 obecnie realizowane są prace związane z konstrukcją stacji. Z kolei na stacji techniczno-postojowej Karolin rozpoczęto prace nad przebudową linii wysokiego napięcia.