Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego promują bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku na spotkaniach z uczestnikami półkolonii

Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego promują bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku na spotkaniach z uczestnikami półkolonii

W ramach działań mających na celu promowanie bezpieczeństwa podczas letniego odpoczynku, stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim wybrali się do Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (NOSiR). Spotkali się tam z uczestnikami półkolonii, aby omówić najważniejsze aspekty bezpiecznych zachowań w okresie wakacyjnym.

Podczas spotkania policjanci przypomnieli dzieciom i młodzieży o kluczowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego, takich jak bezpieczne przechodzenie przez jezdnię czy konieczność używania elementów odblaskowych po zmroku. Poza tym, mundurowi udzielili rad dotyczących właściwego reagowania na sytuacje, które mogą zagrozić ich życiu lub zdrowiu. W kontekście tego omówili także zasady korzystania z numeru alarmowego 112.

Spotkanie obejmowało również szeroko pojętą tematykę związaną z bezpieczeństwem na kąpieliskach. W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego zachowania się w okolicach zbiorników wodnych oraz zaprosili najmłodszych do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Artystyczny PRZEwodnik”. Dzieci miały także możliwość zapoznać się z oznaczeniami i flagami wykorzystywanymi przez ratowników na kąpieliskach.

Ponadto, uczestnicy spotkania mieli okazję bliżej przyjrzeć się pracy policjantów. Zobaczyli jakie wyposażenie wykorzystują mundurowi podczas codziennej służby i mogli zadawać pytania dotyczące zawodu stróża prawa.

Podczas spotkania przypomniano też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą – od korzystania tylko z miejsc do kąpieli nadzorowanych, przez niebieski po spożyciu alkoholu lub posiłku, po unikanie biegania po pomostach i głośnego wołania o pomoc, jeśli nie jest to konieczne.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem dzieciom ulotek informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa zarówno na kąpieliskach, jak i podczas wypoczynku w górach. Policjanci podkreślali, że nawet krótki moment nieuwagi może mieć tragiczne skutki, dlatego też nigdy nie należy zostawiać dzieci bez opieki, a podczas kąpieli stosować różnego rodzaju zabezpieczenia, takie jak skrzydełka pływackie czy koła nadmuchiwane. Zachęcali również do korzystania tylko ze sprawnego sprzętu pływającego i zawsze nosienia kamizelki asekuracyjnej.