Policjanci edukują seniorów w Nowolipiu: "Nie daj się oszukać szwindlerom podającym się za członków rodziny lub policję"

Policjanci edukują seniorów w Nowolipiu: "Nie daj się oszukać szwindlerom podającym się za członków rodziny lub policję"

Spotkanie edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z oszustwami metodą „na wnuczka” i „policjanta” miało miejsce w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Wzięli w nim udział stróże prawa z dzielnicy Wola oraz grupa seniorów. Wydarzenie było efektem współpracy policji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Celem spotkania było ukierunkowanie uwagi starszych ludzi na sytuacje, które mogą prowadzić do ich wykorzystania przez przestępców, a także zwiększenie ich świadomości na temat tego typu zagrożeń. Została również przekazana informacja o tym, jakie działania należy podjąć w razie wystąpienia potencjalnego ryzyka.

W ostatnim okresie liczba przypadków wyłudzania pieniędzy od osób starszych, zwłaszcza za pomocą tzw. metody „na policjanta”, znacznie wzrosła. Na ogół sprawcy takich oszustw są łapani dzięki osobom, które mają świadomość możliwości wpadnięcia na przestępców. Niestety, nadal zdarzają się przypadki, kiedy to seniorzy stają się ofiarami przestępców, oddając im swoje oszczędności, po otrzymaniu telefonu od fałszywego „policjanta”, który prosi o pomoc w zatrzymaniu oszustów stosujących metodę „na wnuczka”.

Starszy posterunkowy Aleksandra Ziółkowska przeprowadziła z seniorami dyskusję na temat tego, jak efektywnie zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. W spotkaniu uczestniczył również dzielnicowy z dzielnicy Wola. Policjantka podzieliła się z zebranymi informacjami na temat technik stosowanych przez oszustów i popularnej metody „na wnuczka lub policjanta CBŚ”. Ziółkowska uświadamiała słuchaczy, aby prowadzili się zasadą „ograniczonego zaufania” do nieznajomych osób, które do nich dzwonią czy pukają do drzwi. Dodatkowo, ostrzegała przed niebezpieczeństwem wynikającym z otrzymywania SMS-ów z informacją o konieczności zapłaty zadłużenia za energię elektryczną lub dopłaty do przesyłki kurierskiej.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie, stwierdzając, że tego typu wydarzenia pomagają uświadamiać różne zagrożenia i mogą przyczynić się do uniknięcia niemiłych sytuacji w przyszłości. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali materiały tematyczne.

W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania tego typu.

nadkom. Marta Sulowska