Policjanci – bohaterowie nocy: uratowali rodzinę i psa z płonącej kamienicy

Policjanci – bohaterowie nocy: uratowali rodzinę i psa z płonącej kamienicy

W kamienicy na ulicy Brzeskiej w Warszawie wybuchł pożar tuż przed północą. Aspirant Mariusz Stankiewicz i starszy posterunkowy Hubert Białek z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, pomimo ryzyka, przybyli na miejsce po otrzymaniu wezwania o 23.25, nie bacząc na własne bezpieczeństwo.

Do akcji przystąpiła również Straż Pożarna, ponieważ zagrożone były życie i zdrowie osób przebywających w budynku. Potrzeba była pilna interwencja i ewakuacja. Kamienica miała część mieszkań zamieszkanych, więc zadaniem funkcjonariuszy było natychmiastowe sprawdzenie, które z nich są zajęte i ewakuacja mieszkańców. Na parterze jeden z lokali był jasno oświetlony, co zwróciło uwagę policjantów. Pomimo gęstego dymu, weszli do klatki schodowej, zaczęli pukać w drzwi mieszkania i ostrzegać mieszkańców o konieczności natychmiastowej ewakuacji.

Gdy drzwi się otworzyły, policjanci ujrzeli roztrzęsioną starszą kobietę z dzieckiem na rękach. Przyznając, że jest sama ze swoimi wnukami i nie ma dokąd pójść, kobieta była przerażona na myśl o opuszczeniu domu. Policjanci postanowili działać szybko, wchodząc do mieszkania i zamykając drzwi, aby uniknąć dalszego przedostania się dymu. Wewnątrz znaleźli jeszcze jednego przerażonego chłopca. Aspirant Stankiewicz i starszy posterunkowy Białek wyjaśnili jej powagę sytuacji, udzielili wsparcia i pomogli spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Korzystając ze swoich mundurów jako maski, bezpiecznie wynieśli wszystkich na zewnątrz.

Po ewakuacji mieszkańców, policjanci wrócili do płonącej kamienicy, aby pomóc w zabezpieczeniu butli z gazem i zapobiegnięciu potencjalnej eksplozji. W tym czasie podbiegł do nich stary mężczyzna, krzycząc, że jego pies uciekł podczas ewakuacji. Bez wahania podjęli poszukiwania zwierzęcia, które znaleźli przywiązane do wystającego konaru drzewa. Uwolnili psa i bezpiecznie przekazali właścicielowi.

Aspirant Mariusz Stankiewicz i starszy posterunkowy Hubert Białek udowodnili, że służą zgodnie z dewizą „Chronić i Pomagać”, niosąc pomoc każdego dnia.