Podsumowanie ostatniej wizyty prezydenta Warsaw Rafała Trzaskowskiego w ramach programu „Porozmawiajmy o dzielnicach”

Podsumowanie ostatniej wizyty prezydenta Warsaw Rafała Trzaskowskiego w ramach programu „Porozmawiajmy o dzielnicach”

Zakończona została finalna podróż prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego, przeprowadzana pod szyldem „Porozmawiajmy o dzielnicach”. Tym razem przedmiotem zainteresowania urzędnika była dzielnica Wilanów, gdzie wieczór spędził na rozmowach z obecnymi mieszkańcami.

Wilanów jest areną realizacji jednego z kluczowych projektów miejskich – tworzenia linii tramwajowej. Rezydenci Wilanowa będą mieli możliwość skorzystania z nowo wytyczonej trasy jeszcze w ciągu tego roku. Dojazd do centrum miasta zajmie im zaledwie 25 minut. Właśnie od inspekcji budowy tej inwestycji Rafał Trzaskowski rozpoczął swoją wizytację.

W ramach swojej misji prezydent zdecydował się również odwiedzić świeżo wybudowaną przychodnię zlokalizowaną przy ulicy Wiertniczej, która zastąpiła stary, wyeksploatowany budynek powstały w latach 50-tych XX wieku. W nowym, cztery razy większym obiekcie będą mogły korzystać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Już dzień po inauguracji, pacjenci podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli zgłaszać swoje potrzeby.

W czasie tej wizyty nie mogło zabraknąć spotkań z najmłodszymi rezydentami stolicy. Prezydent skierował swoje kroki do żłobka przy ulicy Pamiętnej, który funkcjonuje od 2021 roku. Jest to jedna z dziesięciu tego rodzaju instytucji, które zostały otwarte w trakcie obecnej kadencji. Dodatkowo, miasto zdecydowało się na modernizację pięciu innych żłobków. Rafał Trzaskowski zaszczycił również swoją obecnością Przedszkole nr 416 UNICEF przy ulicy Sytej, gdzie wspierał dzieci uczestniczące w wyścigach samochodików.

Wczesnym popołudniem prezydent umówił się na spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wilanów. Podjął też rozmowę z uczniami z XXXVIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Kostki Potockiego znajdującego się przy ulicy Wiertniczej.

Jednym z punktów na mapie odwiedzin Wilanowa przez Rafała Trzaskowskiego była Filia Biblioteki Publicznej przy ulicy Radosnej. Tam urzędnik nawiązał rozmowę z pracownikami placówki i spotkał się tam z seniorami, którzy przystąpili do ostatkowego występu.

Prezydent spotkał się również z mieszkańcami dzielnicy w Powsińskim Klubie Kultury na ulicy Ptysiowej. Na miejscu – za rozmową na temat działalności placówki – odbyła się degustacja przyrządzanej zupy pazibrody oraz wspólne robienie tradycyjnych pączków ostatkowych z ziemniaków i placków ziemniaczanych.

Podczas tej wizyty prezydent odwiedził lokalnych przedsiębiorców. W Cafe Plakatówka rozmawiał z właścicielami tej kawiarni zlokalizowanej w dzielnicy.

Tradycyjnie wizytę w dzielnicy zakończyło wieczorne otwarte spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 358 imienia hetmana Jana Zamoyskiego. Wśród pytań, które padły pod adresem prezydenta znalazły się między innymi kwestie dotyczące planów urbanistycznych Wilanowa, rozwoju sieci kanalizacyjnej a także transportu miejskiego – szczególnie na Zawadach. Pytania dotyczyły również budowy trasy tramwajowej, edukacji i terenów zielonych.

„Spędziłem dziś cały dzień w Wilanowie, rozmawiałem o najbardziej palących problemach mieszkańców tej dzielnicy. Sprawdziłem również, jak postępują inwestycje, które tu prowadzimy. Wiem też, że wiele spraw wciąż jest do rozwiązania – mówił prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami Wilanowa. – Warto pamiętać, że za nami bardzo trudne lata dla samorządu: pandemia, wojna w Ukrainie, odebranie miastu 11 miliardów zł przez PiS. W takich warunkach Warszawa funkcjonowała przez ostatnie lata. Stawaliśmy na głowie, aby miasto jak najmniej ucierpiało, jednak na niektóre inwestycje nie starczyło nam środków. Na szczęście wygląda na to, że perspektywy dla samorządu się poprawiają i będziemy mogli na nowo ustalić priorytety” – dodał prezydent.